ČR musí do doby vstupu do EU změnit systém podpory chovu skotu

Pokud se do doby vstupu ČR do Evropské unie nezmění současný systém dotací na chov krav bez tržní produkce mléka - masného skotu, nedostanou zřejmě domácí chovatelé z Bruselu žádné finanční prostředky. Informovali o tom na dnešním brífingu s novináři představitelé Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS).

Podle ředitele ČSCHMS Karla Šeby jsou totiž v podmínkách čerpání dotací na chov masného skotu zásadní rozdíly mezi ČR a EU, v ČR se navíc mezi masný skot zařazuje i takový, který by do této kategorie v EU nepatřil. Svaz má také podle svého předsedy Jana Chytila "velké obavy, že bruselské peníze nebudou moci chovatelé z ČR čerpat i proto, že dosud není vůbec připravena administrace těchto podpor".

V EU se distribucí peněz zabývají instituce obdobné tuzemskému Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF), ten však nemá pro tyto účely akreditaci. Akreditaci dosud nemá ani platební agentura SAPARD, přes kterou by do ČR měly přicházet peníze na projekty na rozvoj venkova a také pro podporu potravinářů. Systém podpor týkající se chovu skotu patří podle Chytila k nejsložitějším oblastem bruselské administrativy. ČR přitom trvalo dva roky, než zavedla systém regulace trhu s mlékem.

"Dotace za mléko jsou jasné, stejně jako dotace vztažené k půdě. V případě administrace podpor, které se nás týkají, funguje ale celý systém na základě několika různých druhů informací, například ústřední evidence zvířat," konstatoval Šeba. Podle jeho slov musí být pro čerpání podpor akreditován v Bruselu i zmíněný systém ústřední evidence, v tom má však ČR značné problémy, neboť náš systém například nesleduje, v jakém systému se skot chová.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info