Církev dál žádá o majetek: Chce zámky, hrady, kláštery

Za první březnový týden úřady k podaným výzvám církví na vydání majetku připočetly další žádosti. Nárůst už ale není tak velký jako počátkem roku, do 6. března přibylo jen 31 žádostí, které se týkají 366 pozemků a čtyř staveb. Ministerstvo kultury, které aktuální čísla dnes zveřejnilo, uvádí, že tabulku bude ještě aktualizovat. Úřady si nyní předávají výzvy, které obdržely jiné instituce než takzvané příslušné osoby. Termín pro podávání žádostí skončil na začátku ledna.

Za první březnový týden přibylo 12 nově uzavřených dohod na 144 vydaných pozemků. Církve celkem dle zatím sečtených údajů podaly 5248 výzev, které se týkají 112.873 pozemků a 1842 staveb.

Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad (SPÚ) a Lesy České republiky. Mezi nemovitostmi, o něž církve žádají, jsou i památky, církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži. 

Zaměstnance Národního památkového ústavu přednostně zaměstnává žádost o vydání poutního kostela na Zelené hoře. Zde již ale dávno překročili půlroční limit, během kterého musí instituce výzvu buď schválit, nebo zamítnout, píše iHned.cz.

V tomto případě si NPÚ vyžádal navíc další podklady. „Žádali jsme si Státní pozemkový úřad, Národní archiv, archiv ministerstva kultury, Státní okresní archiv Žďár nad Sázavou a Městský úřad Žďár nad Sázavou," vyjmenovala Simona Juračková, mluvčí ústavu. Každý z nich přitom má podle ní minimálně 30 dní na odpověď. „Zákon neřeší žádné další prodloužení lhůt ve chvíli, kdy si vyžádáme podklady," řekla Juračková. Výsledek je ten, že úřady tyto lhůty překračují.

Brněnské biskupství zažádalo o barokní kostel už 27. června. Ústav ovšem dodnes nevydal rozhodnutí. Jakmile uplyne půlroční doba, může se obrátit na soud. Ten by si ale vyžádal stejné podklady, jaké nyní shromažďuje NPÚ. K tomuto kroku se ovšem biskupství podle své mluvčí Martiny Jandlové prozatím nechystá.

SPÚ nechává u 11 řádů a jednoho biskupství v archivech prověřovat, zda o majetek nepřišly na základě Benešových dekretů. Těmto subjektům pozastavil úřad veškeré vydávání nemovitostí, jde o 150 žádostí. Konfiskace podle dekretů představuje ze zákona nepřekonatelnou překážku vydání.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info