Chovatelé pod Tatrami jsou zoufalí z racků, kormoránů a volavek
29.10.2014 | novinky.cz
Pod Vysoké Tatry se v posledních létech nastěhovali ptáci, kteří v těchto končinách nikdy nežili. Patří mezi ně především racci, volavky a kormoráni, kteří decimují okolní chovy ryb.
První racci, volavky a kormoráni se pod Tatrami objevili před pěti lety. „Nejvíc nás trápí racci a volavky,“ řekl televizi TA3 správce zdejších chovných rybníků Pavol Hurčala.
„Vyskytuje se nám tady i kormorán, který nám zde loví bez povolení,“ dodal Štefan Kolcún z místní organizace Slovenského rybářského svazu.
Rybáři i chovatelé ryb se je snaží plašit, ale moc to nepomáhá. „Ještě před svítáním bereme baterky, případně i nějaké petardy a jdeme to plašit,“ uvedl Hurčala. Z toho však nemají radost obyvatelé nedalekých domů, které ruší hluk.
Zraněné ryby uhynouŘeditel správy Tatranského národního parku Pavol Majko připouští, že početnost těchto ptáků je v posledním období vyšší. „Proti jiným evropským státům jsme na tom ještě dobře,“ zdůraznil Majko.
Těmto druhům ptactva se pod Tatrami prostě zalíbilo, protože zde mají dobré podmínky.
Škody, které racci, volavky a kormoráni způsobují, jsou velké. Řadu ryb totiž pouze zraní, nezkonzumují a tyto ryby následně v důsledku zranění uhynou. „Loví nálety na hladinu, množství ryb pouze zraní a ty uhynou,“ potvrdil Hurčala.
Státem chráněníI když racci, volavky a kormoráni nejsou pod Tatrami původními druhy, jsou zákonem chránění. Pokud způsobí škodu, stát by ji měl nahradit.
„Realita je podstatně jiná, protože ta legislativa kolem toho člověka odradí. Pokud vyfotografuji, že na chovném rybníku sedí 25 volavek, dostanu odpověď, že to není důkaz, že dělají škodu a možná tam pouze oddychují,“ kroutí hlavou Hurčala. Chovatelé ryb uvažovali o přikrytí chovných rybníků, ale vzhledem k jejich rozloze by to bylo ekonomicky nemožné.
ivi, Právo
Další články v kategorii Venkov
- Ministr Výborný po jednání k úhynu ryb v Dyji: Probrali jsme možná opatření, která posoudí experti. Cílem je snížit riziko podobných událostí (17.07.2025)
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)
- Putování losa po Česku pokračuje (14.07.2025)
- Podmáčené louky proměnil v rybníky. Muž z Kravař chová ryby a má i prodejnu (11.07.2025)
- Houby místo limonády? Ve středočeské obci vyrostl unikátní automat na shiitake (10.07.2025)
- Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat (10.07.2025)