České včelaře děsí normy EU
07.03.2002 | Denik.cz
Mezi českými včelaři to vře jako v úle, děsí je normy EU
Včelaři se obávají, že nové normy, související se vstupem do Evropské unie, citelně prodraží chov včel a výrobu medu a neúměrně zvýší administrativu.
"Už teď ročně posíláme desítky formulářů na šest různých institucí," stěžuje si František Ondrašek z jihočeského Velešína. K tomu je navíc papírování kolem pojištění, členských příspěvků či žádostí o dotace.
"Náklady na splnění přísných norem a narůstající administrativa odradí stovky včelařů, hlavně těch starších," obává se Pavel Matějovský, včelař z Podorlicka. "Jestli to takhle půjde dál, asi se včelami skončím," dodává.
Největší obavy vzbuzuje požadavek označování včelstev. "Mají se dokonce značkovat jednotlivé včelíny," rozčiluje se Matějovský. "Ať nám Brusel přidá na náklady," dodal.
"Včelstva se značit budou," potvrdil Miloslav Peroutka, tajemník Českého svazu včelařů, jenž je současně členem výkonného výboru mezinárodního včelařského sdružení Apimondia. "Nepůjde však o značkování jedinců, ale o sjednocení způsobu značení včelstev a evidenci včelínů," dodal Peroutka.
Vychází to ze zákona o registraci a značení hospodářských zvířat, který se přizpůsobil normám Evropské unie. Chovatel bude mít za povinnost oznámit, kolik včelstev má. "Je to i v jejich zájmu, bude se moci lépe bojovat proti chorobám včel," dodal tajemník.
Hodně diskusí je kolem údajných změn v konstrukci úlů. "Slyšel jsem, že se mají unifikovat rozměry rámků na plásty," říká Josef Okál, místopředseda svazu včelařů ze Zlína. Podle něj padne po vstupu do unie možnost používat rámky současných rozměrů a budou se muset přizpůsobit rozměrům evropským. "To by ale znamenalo i výměnu medometů, a to je drahá záležitost, jeden přijde na 20 tisíc korun," dodal.
Zvěsti o unifikaci rámků však považuje Miloslav Peroutka za fámu. "Nic takového po nás Evropská unie nepožaduje," řekl. "Divím se, jak na to včelaři přišli, protože ani ve státech patnáctky unifikace neexistuje a nikdo nediktuje rozměry včelínu," dodal.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)