Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK 10. týden 2002
06.03.2002 | Obchodní burza Hradec Králové
Burzovní zpravodajství z obchodování na Obchodní burze Hradec Králové
10. týden roku 2002
Aktuální informace
Na burzovním shromáždění 6.3.2002 v Praze bylo otevřeno komoditní kolo pro obchodování s olejninami, obilovinami a masem.
Prudký pokles cen krmné pšenice se zastavil a burze byla kótována registrovaná poptávka ve stejné ceně jako na minulém burzovním shromáždění.
Burza kótovala mírný pokles cen poptávky u jatečných prasat a velmi prudký pokles cen registrované nabídky. Pokles ceny souvisí s převahou nabídky vepřového na tuzemském trhu.
Burza připravuje na trhu s masem obchodování s jatečným skotem a zahájení obchodování s touto komoditou připravuje koncem měsíce března. Dále připravuje náběh nového trhu, který ani historicky nebyl na našem území na komoditních burzách obchodován a to obchodování s krmnými směsmi náběh tohoto trhu připravujeme na konec března a začátek dubna. Od příštího burzovního shromáždění bude možno obchodovat také se selaty. Prosíme proto zájemce z řad výrobců, obchodníků a chovatelů o tento trh, aby se přihlásili o základní informace na naší e-mailové adrese madameks@obhk.cz.
Dále bychom chtěli využít období vegetačního klidu a uspořádat pro zájemce především z řad producentů bezplatnou prezentaci burzy a ukázat přednosti obchodování na organizovaném trhu proti trhu volnému. Pokud se v regionu více zájemců sdruží rádi přijdeme i k vám. Zájemci mohou e-mailovat na výše uvedenou adresu nebo volat na telefonní číslo 0602 328 339.
Pro informaci uvádíme časový harmonogram obchodování na naší burze:
o každou středu od 15.00 hod. v obchodním místě Litoměřice se obchoduje na trhu s bramborami, zeleninou a ovocem,
o každou středu od 10.00 hod. se v obchodním místě Praha se obchoduje na trhu s olejninami, obilovinami a luštěninami a po otevření trhu i masem.
Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.
Trh s olejninami
Na trhu s olejninami se se úroveň poptávky po řepce pohybuje ve výši 420 kontraktů tj. 42000 tun. Na obchodním dnu 6.3.02 byla registrována vážená cena poptávky ve výši 7570 Kč/tunu proti minulému burzovnímu shromáždění nebyla zaznamenána žádná změna. Jak bylo uvedeno v úvodu se znova objevil rozdíl mezi termínovým a promptním trhem, kdy promptní trh je nastaven níž než trh termínový.
Na termínovém trhu jde o poptávku Státního zemědělského intervenčního fondu, který intervenoval na tomto trhu a kótoval cenu registrované poptávky ve výši 7.600 Kč/t s termínem plnění na květen a červen 2002.
Vývoj cen poptávky je na následujícím grafu.

Z výše uvedeného grafu je patrné, že se cena poptávky po řepce od listopadu 01 udržuje výši okolo 7600 Kč/t a od nového roku je patrná stagnující úroveň. V dalším pokračování grafu uvidíme jaký bude trend vývoje ceny.
Trh s obilovinami
Na burze byla registrována nabídka po krmné pšenici v souhrnném objemu 10 kontraktů tj. 500 t. Trh s obilovinami je charakterizován přetlakem nabídky. To se odráží i v cenovém vývoji, kdy registrovaná cena poptávky po krmné pšenici na minulých burzovních shromážděních prudce klesla na současných 2900 korun za tunu. Na dnešním burzovním shromáždění se pokles cen zastavil a burza kótovala registrovanou poptávku na stejné úrovni jako na minulém burzovním shromáždění.
Vývoj nabídky a poptávky po krmné pšenici je v následujícím grafu.

Z grafu je patrný výrazný pokles ceny poptávky v posledním období.
Trh s masem
Na burze byla registrována poptávka a nabídka po jatečních vepřích na termínovém a promptním trhu ve výši 30 kontraktu tj. 2400 ks. Poptávka byla registrována za cenu 32300 Kč/t s termínem plnění březen 2002 a to je proti minulému burzovnímu shromáždění pokles na 98,5%.
Průměrná registrovaná nabídka byla kótovaná za cenu 33930 Kč/t s termínem plnění březen 2002 a to představuje proti minulému burzovnímu shromáždění prudký pokles na 91,7%. Na burze bylo registrováno několik nabídek je možno ze sloupce MINS/MAXD vyčíst, že “nejhůře” se dalo prodat za 33800 Kč/t. Tento vývoj znamenal zreálnění nabídky a poptávky a cenový rozdíl mezi nimi je 1630 Kč/t.
Na minulých burzovních shromáždění byl nastaven termínový trh kótací registrované poptávky na březen, duben, květen, červen, červenec. To znamená, že prodávající má tak již nyní informaci o tom, za kolik je ochoten kupující jeho zboží koupit v jednotlivých měsících.
Trh byl nastaven v cenách dle následující tabulky
Měsíc | Cena registrované poptávky |
Březen | 30000 |
Duben | 31000 |
Květen | 32000 |
Červen | 33000 |
Červenec | 33000 |
V případě, že na termínový trh vstoupí další účastníci budeme vydávat grafy vývoje nabídky a poptávky podle jednotlivých měsíců.
Vývoj nabídky a poptávky po jatečních prasatech je v následujícím grafu.

Z grafu je patrná pokles v objemu registrované nabídky a poptávky.
Víte že …..
Fungování trhu v oblasti zemědělských komodit je ale ovlivněno celou řadou faktorů a to především zásahy státu v oblasti celní politiky, dotační politiky a v poslední době snahou státu kvotace výroby některých komodit. Dalšími podmínkami, které ovlivňují trh se zemědělskými komoditami jsou podmínky financování zemědělské produkce, klimatické podmínky a obecná morálka v dodržování smluvních vztahů. V současné době má trh celou řadu “poruch”, které se projevují v rozkolísání cen a zutráty korelace mezi jednotlivými cenami, které platili v minulosti.
V současné době se naše burza snaží o vytvoření jak promptního tak termínového trhu, který by ve svých kótacích tyto anomálie napravil.
Nástrojem k vytvoření trhu jsou jednotlivé typy burzovních obchodů a jejich kombinace, které účastník využívá podle svých potřeb při tvorbě termínových kurzů.
Fungující burzovní trh však mohou vytvořit pouze účastníci burzovních obchodů uzavíráním příslušných burzovních obchodů a regulátoři trhu jako je SZIF. Klíčem k vytvoření fungujícího termínového a promptního trhu je jejich ekonomický zájem na vytvoření mechanizmu kotace cen na termínovém trhu jako měřítka pro kalkulace, propočet efektivity a intervenční nákupy a prodeje. Ať je v budoucnu pohyb cen jakýkoliv mohou potom činit opatření k eliminaci negativních vlivů a to prostřednictvím burzy nebo jinými opatřeními.
Promptní obchody
Jsou to obchody uzavírané s termínem plnění až na 3 měsíce. Musí být vypořádány dodávkou zboží a její úhradou penězi dle závěrkové ceny při uzavření burzovního obchodu. Garance jejich splnění v případě vadného plnění je prostřednictvím zúčtovacího centra, ale pouze v případě, že kupující i prodávající si sjednají termín plnění shodný s termínem úhrady.
Tyto obchody jsou vhodné pro případy, kdy vývoj kurzu na promptním trhu je pro daný subjekt příznivý a výhodnější než vývoj kurzu na termínovém trhu. V případě, že daný subjekt má otevřené pozice na termínovém trhu je možné je uzavřít protiobchodem a výhodněji koupit nebo prodat zboží na promptním trhu uzavřením promptního obchodu.
Termínové dodávkové obchody
Jsou to obchody uzavírané s termínem plnění až na 12 měsíců. Musí být vypořádány dodávkou zboží a její úhradou penězi dle závěrkové ceny při uzavření burzovního obchodu. Nelze je tedy jako přímé termínové obchody vypořádat protiobchodem. Garance jejich splnění v případě vadného plnění je prostřednictvím složení povinného minimálního vkladu v penězích nebo blankosměnkou ze strany kupujícího nebo prodávajícího nebo zálohy ze strany kupujícího a blanko směnkou ze strany prodávajícího. Garanci musí složit kupující i prodávající. V případě garance prostřednictvím povinného minimálního vkladu musí být kupující nebo prodávající, který takto obchody kryje členem garančního fondu. Garanci stanovila burzovní komora 10 % z ceny dodávky u povinného minimálního vkladu. 15 % z ceny dodávky u blanko směnky. Výši zálohy si určuje kupující sám.
Jejich použití je vhodné v případě, že pokud jsem producent tak si chci na dlouhou dobu dopředu zajistit odběr produkce nebo v případě, že jsem zpracovatel dodávku produkce v daném termínu a to “in time”. Znakem těchto obchodů je to, že ať je vývoj kurzů na promptním trhu jakýkoliv obchod, musí být vypořádán za cenu při uzavření burzovního obchodu. V tomto případě se jedná o přímé hedžování (krytí proti nevýhodnému pohybu kurzu). V případě, že obchod není vypořádán a nedojde k dodávce zboží, nebo není zboží uhrazeno je škoda hrazena dílem z garančního prostředku a dílem na základě rozsudku rozhodčího soudu (viz níže).
Přímé termínové obchody
Jsou to obchody uzavírané s termínem plnění až do 12 měsíců od jejich uzavření. Mohou být vypořádány jednak uzavřením tzv. protiobchodu tj. obchodu, který je na burze uzavřen s jiným účastníkem v obrácené pozici jak první obchod, se stejnou komoditou a na stejný počet kontraktů jako první obchod. Pokud se tak účastník rozhodne a překročí termín stanovený v burzovních pravidlech a nevypořádá obchod protiobchodem, musí pokud je v pozici prodávajícího obchod vypořádat dodávkou zboží nebo pokud je v pozici kupujícího jej uhradit a odebrat zboží. Pokud účastníci chtějí tento obchod uzavřít musí se stát členy garančního fondu a skládat na svůj podúčet u zúčtovacího centra povinný minimální vklad tzv. margin. Velikost marginu je stanovena v burzovních kvalitativních standardech pro danou komoditu. Zde je také stanovena hodnota bodu, hodnota minimálního pohybu a další veličiny. U tohoto typu obchodu je cena vyjádřena v bodech. Jejich další charakteristikou je to, že zúčtovací centrum po každém burzovním shromáždění vypořádá otevřené pozice. Přepočte každou otevřenou pozici k uzavíracímu kurzu a těm, kteří vykazují zisk jej připíše na jejich podúčet a pokud vykazují ztrátu tak jej z podúčtu účastníka odepisují. O účastníku, který uzavřel tento typ obchodu na pozici prodávajícího hovoříme, že má otevřenu pozici na prodej či krátkou a o účastníku, který uzavřel tento typ obchodu na pozici kupujícího hovoříme, že má otevřenu pozici na koupi či dlouhou.
Jejich uzavírání má několik cílů. Buď uzavírám tzv. papírový obchod a neočekávám jeho vypořádání dodávkou zboží a spekuluji na pokles nebo vzestup kurzu na termínovém trhu a jde mi jen o dosažení zisku, nebo pokud jej uzavírám ve dvojici s dodávkovým termínovým obchodem a potom jej uzavírám tak abych ziskem kryl případnou ztrátu z realizace dodávkového termínového obchodu potom jde o obchod hedžovací. Mohu jej, ale uzavírat z důvodu dodávky nebo koupě zboží, kdy sleduji vývoj kurzu na termínovém trhu a pokud je vývoj kurzu v můj prospěch překročím termín pro vypořádání protiobchodem a zboží prodám nebo koupím. V tomto případě je kurz na termínové trhu příznivější než na trhu promptním. Pokud je však vývoj kurzu na termínovém trhu nepříznivý uzavírám pozici protiobchodem a zboží kupuji nebo prodávám na promptním trhu. V tomto případě je kurz na promptním trhu příznivější než na trhu termínovém.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)