BUDOUCÍ KONCEPTY VÝŽIVY PRASAT
15.05.2002 | Odborné konference
Kuník, J.
SCHAUMANN ČR s.r.o.
V prosinci 1998 bylo radou EU rozhodnuto, že budou k 1.7. 1999 zakázány krmné antibiotické stimulátory růstu Spiramycin, Tylosin, Virginiamycin a Zinkbacitracin a k 1.9. 1999 také Carbadox a Olaquindox. K použití zůstaly pouze Flavofosfolipol, Salinomycinát sodný a Avilamycin. Tyto zákazy nejsou pouze výsledkem dlouhodobé diskuze expertů nebo populistické politiky, nýbrž jsou výsledkem možných protichůdných zájmů mezi zemědělcem a konzumentem.
Jak dlouho budou používány růstové stimulátory ve výživě zvířat, tak dlouho budou probíhat diskuse o možných nebezpečích pro lidské zdraví z hlediska rezistence bakteriálních kmenů. Tomuto primárnímu nebezpečí by měly předcházet tzv. spolehlivé potraviny. Špatná konkurenceschopnost producentů masa oproti třetím zemím, velké zatížení životného prostředí vysokou produkcí amoniaku, vysoké počty zvířat a zvyšující se potřeba energie jsou brány na zřetel.
Se zákazem růstových stimulátorů lze očekávat zejména v oblasti odchovu velké problémy, hlavně kvůli původcům prasečí dyzentérie. Tylosin und Chinoxalinderivaty (Olaquindox, Carbadox) slibovaly již v krmném dávkování značné potlačení těchto problémů. Nyní může být v těchto případech použito povolené antibiotikum salinomycinát sodný, kdyby se tato látka nevyznačovala určitou zvláštností. Tato zvláštnost je to, že při současném použití ionoforových antibiotik (např. Tiamulin) se zvyšuje výrazně nebezpečí intoxikace zvířete. Veterináři, kteří používají současné léky pro prasata společně se salinomycinátem sodným, se vystavují riziku odpovědnosti za chyby.
Firma SCHAUMANN se již dlouhá léta zabývá otázkou nového konceptu krmení po zákazu všech krmných antibiotik. Výzkumy ukazují, že alternativou krmení prasat by mohlo být použití nově vyvinutých látek na bázi rostlinných výtažků s použitím kombinace krmných kyselin popřípadě probiotik. Z hlediska snížení zatížení životního prostředí dusíkem, fosforem popřípadě draslíkem se jeví jako možnost použití fytázy popřípadě ostatních enzymů a jiných účinných látek.
Komplexy účinných látek - Herbamin a Herbamin Forte obsahují aromatické a chuť zvyšující látky, které přirozenou cestou podporují trávení, zlepšují využití živin a zvyšují příjem krmiva.
Herbamin a Herbamin Forte jsou moderní a dlouhodobou alternativou ve výživě prasat.
CO LZE OČEKÁVAT ? vysoký příjem krmiva, stabilnější látkovou výměnu a lepší tvorbu mléka u prasnic, stabilní trávení, dobrou konverzi krmiva, vyšší růst u selat a prasat ve výkrmu.
HERBAMIN FORTE(
Prověřeno a vyzkoušeno na Hülsenbergu. Pro úspěšný a bezpečný odchov selat. Zvýšení chuti žrát, zlepšení konverze krmiva. Podpora trávení, lepší využití živin. Stabilizace střevní mikroflóry. Užitkovost i v budoucnosti - bez stimulátorů růstu.
HERBAMIN(
Působí u předvýkrmu a výkrmu prasat stejným způsobem jako Herbamin Forte u selat. Stimuluje příjem krmiva. Podporuje využití krmiva. Zlepšuje denní přírůstek. Snižuje spotřebu krmné směsi na kg přírůstku.
Mechanizmy účinku:
Zvýšený příjem vody. Zvýšení sekrece - trávicích šťav, - enzymů slinivky břišní (proteázy, lipázy), - vyšší stravitelnost. Antimikrobiální účinek v žaludečně střevním traktu, redukce počtu mikrobů, stabilizace žaludečně střevní mikroflóry, mikrobiální homeostáze, méně amoniaku a aminů ve výkalech, protizánětlivé působení, posílení imunity, antioxidační stabilita.
Jak ukazují výsledky provedené v ISF institutu firmy Schaumann a odzkoušené na zvířatech na vlastním pokusném statku (Tabulka 1 a Tabulka 2), ve všech ukazatelích v odchovu selat i v předvýkrmu dosahovala zvířata krmená produkty obsahující herbamin a herbamin forte lepších výsledků oproti pokusné skupině.
Použití organických kyselin účinkujícím v žaludečně-střevním traktu, je další možností oproti použití krmných antibiotik. Produkt SCHAUMACID, založený na bázi kyseliny mravenčí, umožňuje snížení pH-hodnoty krmné kaše v žaludečně-střevním traktu, má silné baktericidní působení v zažívacím traktu speciálně proti Bacillus-kmenům, E.Coli a salmonelám. Naproti tomu bakterie mléčného kvašení a plísně mají vysokou toleranci vůči tomuto produktu.
Jaké jsou účinky?
aktivizace protein-štěpících enzymů (pepsinogen), zlepšení účinku phytázy, vyšší resorpce minerálních látek, stabilizace střevní flóry přední části zažívacího traktu, nižší bakteriální odebírání živin ve střevním kanále, nižší tvorba toxinů a tím menší zatížení střevní mukózy, působí ihned, důkaz účinku až po tlusté střevo - změna mikrobiální flóry.
Co lze očekávat?
vysoké denní přírůstky, nízké náklady na krmiva díky nízké spotřebě krmiva na kg přírůstku, zlepšení zdravotního stavu.
Závěrem je možné říci, že po předpokládaném zákazu krmných antibiotik čeká chovatele nelehké období přizpůsobování se novým podmínkám. Výše popsané účinné látky vyvinuté firmou SCHAUMANN by mohly přispět k lepší užitkovosti a stabilizaci zdravotního stavu. Díky vlastnímu výzkumnému ústavu přicházejí na trh odzkoušené produkty zaměřené na krmení prasat na začátku třetího tisíciletí.
Kontaktní adresa:
SCHAUMANN ČR, spol. s r.o. Nám. Svobody 16, 787 01 Volyně, Tel.: 0342/ 372376, 372379, Fax: 0342/ 372157, e-mail: schaumann@schaumann.cz
Další články v kategorii Venkov
- Prazdroj otevřel expozici k surovinám na výrobu ležáku, lidé je mohou ochutnat (28.05.2025)
- Zelenou horu letos nebudou spásat oblíbení berani. Chovatelé se bojí šíření slintavky a kulhavky (27.05.2025)
- Geniální jestřáb pochopil semafor a využil ho pro lov (26.05.2025)
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)