Boj s nákazou hned tak neskončí
22.03.2001 | Hospodářské noviny
Ústřední nákazová komise má kvůli včerejšímu potvrzení výskytu slintavky a kulhavky v Nizozemsku o důvod více prodloužit mimořádná veterinární opatření proti zavlečení této nákazy do ČR. Její zasedání 27. března by tak mohlo platnost opatření potvrdit i po tomto datu. Včera to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že ČR již prakticky jiná než dosavadní opatření udělat nemůže.
Ministerstvo zemědělství (MZe) zakázalo minulý týden do ČR dovážet a přes její území přepravovat živé sudokopytníky, zejména skot, prasata, ovce a kozy, ze všech zemí EU a Polska. Zákaz platí i pro dovoz a tranzit masa, tepelně neopracovaných masných a mléčných výrobků a mléka a také pro ostatní živočišné produkty ze zvířat vnímavých na kulhavku a slintavku. Cestující z EU a Polska nesmějí do ČR dovážet žádné potraviny živočišného původu s obsahem masa a mléka pro osobní potřebu. Na letištích platí pro cestující z EU a Polska povinnost dezinfikovat si obuv. Dezinfikují se i vozidla a osoby přijíždějící z těchto zemí přes hraniční přechody, což způsobuje zdržení při odbavování. Příhraniční hoteliéři a majitelé restaurací tak například zaznamenali odliv klientů z Německa, kteří musejí déle čekat na odbavení, navíc turistické přechody jsou uzavřeny úplně.
Záchranáři se již připravují na zásah
Téměř 40 strojů a 90 vojáků může vyslat do terénu v případě zavlečení slintavky a kulhavky do České republiky 74. záchranná a výcviková základna v Bučovicích na Vyškovsku. I když její členové doufají, že výjezd nebude nutný, mají již zpracovaný krizový plán a vojáci jsou v pohotovosti, řekl včera pracovník této základny Alois Vrchota. "Pokud by byla situace skutečně kritická, jsou v ČR ještě další čtyři záchranářské základny, které nám vypomohou vojáky i technikou," uvedl. Posláním záchranářů podle něj není likvidace mrtvého dobytka, ale dezinfekce stájí, kravínů a areálů zemědělských družstev a podniků.
Očkovat se případně bude jen nouzově
Nizozemsko hodlá podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského jako první postižená evropská země přistoupit k nouzové vakcinaci v okruhu jednoho kilometru okolo ohniska. Důvodem očkování je především vysoká koncentrace zvířat, která zvyšuje riziko šíření epidemie. Očkované kusy později zlikvidují kafilerie. Plošná vakcinace zvířat by v případě zavlečení slintavky do ČR nepřipadala v úvahu ani u nás. To by stát přišlo na 130 miliónů korun. Navíc není jisté, že by zabránila šíření slintavky, která má sedm variant.
Další články v kategorii Venkov
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)