Během léta se snížila průhlednost rybníků na polovinu
13.01.2016 | FinančníNoviny.cz
Zakalené rybníky trápí vodní ptáky, nemohou v nich najít potravu. Podle měření, které organizovala Česká společnost ornitologická (ČSO), byla průměrná průhlednost loni v dubnu 87 centimetrů. Během léta se ale snížila na polovinu, oznámila dnes společnost. Mohou za to podle ornitologů kapři, které rybáři komerčně chovají. Ministerstvo životního prostředí nyní chystá v novele zákona o vodách povinnost nahlašování přikrmování ryb, kvalita vod by se podle něj měla zlepšit. Rybníkáři a ministerstvo zemědělství jsou proti.
Příliš vysoký počet ryb dokáže podle ČSO zcela zlikvidovat drobné vodní bezobratlé živočichy, takže se přemnoží řasy a sníží se průhlednost vody. "Kapři při hledání potravy ryjí v bahně na dně, čímž ničí vodní rostliny a zároveň dále zvyšují zákal vody," dodávají ornitologové.
Průhlednost vody se podle měření v loňském roce pohybovala od maximálních 410 cm na Kolovském rybníce v okrese Karlovy Vary až po téměř nulové hodnoty ve více lokalitách na konci srpna. Ornitologové a dobrovolníci loni provedli 686 měření na více než 350 lokalitách po celé ČR.
Problémy se zakalenou vodou mají například potápky černokrké, které z ČR prakticky vymizely. Potravou potápek jsou hlavně vodní korýši a larvy hmyzu. Při jejich lovu se ptáci řídí zrakem, proto potřebují rybníky s čistou vodou. Navíc je pro ně problémem nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě. Podle přítomnosti potápek tak lze podle ornitologů na první pohled poznat "zdraví" rybníka a lokality s výskytem potápek černokrkých patří v Česku k těm nejcennějším.
Ministerstvo životního prostředí chce, aby si chovatelé ryb znovu museli nechávat povolit přikrmování ryb, jakost vody by se tak podle něj měla zlepšit. Počítá s tím novela zákona o vodách, kterou ale ještě neprojednala vláda. Chovatelé už podobnou povinnost měli před rokem 2010. Podle ministerstva chovatelé přikrmují příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu. S návrhem ale nesouhlasí ministerstvo zemědělství a chovatelé ryb. "Systém hospodaření v chovu ryb díky potravnímu řetězci a kombinaci střídání přirozené a přidávané potravy je velmi dobrý způsob snižování zatížení vody," sdělil ČTK například viceprezident Rybářského sdružení ČR Ladislav Vacek. Podle něj je by šlo o zásah do soukromého vlastnictví. "Je to jako kdyby vám na zahradě někdo nařizoval co tam smíte a kde a jak pěstovat," uzavřel viceprezident.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Venkov
- I cuketa může být jedovatá. Záleží, jakou má velikost a jak se zpracuje (18.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (18.07.2025)
- Antarktické bakterie mohou pomoci ochránit plodiny před mrazem, látky v nich obsažené mohou fungovat i jako antibiotika (18.07.2025)
- Mladý vlk ráno překvapil řidiče, zvědavě poskakoval v obilí u silnice (18.07.2025)
- Ministr Výborný po jednání k úhynu ryb v Dyji: Probrali jsme možná opatření, která posoudí experti. Cílem je snížit riziko podobných událostí (17.07.2025)
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)