Aethina tumida, krásné jméno „zlého“ brouka
06.11.2014 | SVS ČR
V ČR zatím lesknáček úlový, latinsky Aethina tumida, nebyl zjištěn. Nesprávně se mu také říká „malý úlový brouk“, je to překlad lidového označení, které používají ve střední Africe, odkud tento škůdce včelstev pochází (small hive beetle).
Tento brouk byl zavlečen na sklonku devadesátých let minulého století do USA, kde napáchal velké škody, po roce 2000 byl zjištěn v Austrálii, Egyptě a nejnověji letos v září na jihu Itálie v Reggio Calabria.
V úlech škodí zejména larvy lesknáčka, živí se medem, pylem a včelími vajíčky a při masivním napadení mohou včelstvo udolat do několika týdnů. V zemi původu, ve střední a jižní Africe, si tamní včely dovedou s tímto broukem docela dobře poradit, ale evropské včely s ním žádné zkušenosti nemají, a tudíž ani šanci těmto škůdcům odolat.
Na téma jak vzdorovat blížícímu se nebezpečí se v EU jedná, mimo jiné například na setkání Národních referenčních laboratoří pro nemoci včel (zúčastnili se od nás pracovníci ze Státního veterinárního ústavu Olomouc). Jedním z doporučení je prevence, nedovážet matky a včelstva z míst s výskytem, dále pečlivě sledovat včelstva, pozorovat rámky atd. Brouci totiž mají tendenci ukrývat se před světlem ve stínu.
Léčba je sice možná, ale problematická, neboť chemoterapeutické insekticidní přípravky používané v USA v EU použít nelze, nemluvě o tom, že jejich aplikace je problematická z hlediska ohrožení životního prostředí a i kontaminace medu.
Jde o riziko, se kterým je třeba počítat, tomuto tématu věnují prostor i odborné včelařské publikace s tím, že nebezpečí zavlečení „zlého“ brouka nelze brát na lehkou váhu.
Státní veterinární správa nákazovou situaci pečlivě sleduje a připomíná včelařům, že v současné době je nejúčinnější obranou prevence. A radí nedovážet včelstva ani matky z rizikových oblastí, pečlivě sledovat včelstva a v případě jakéhokoli podezření kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.
Na stránkách SVS je též zajímavý odkaz:http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/vcely/ostatni/vybrani-skudci-vcel-a-puvodci-nakaz.html
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Venkov
- Ministr Výborný po jednání k úhynu ryb v Dyji: Probrali jsme možná opatření, která posoudí experti. Cílem je snížit riziko podobných událostí (17.07.2025)
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)
- Putování losa po Česku pokračuje (14.07.2025)
- Podmáčené louky proměnil v rybníky. Muž z Kravař chová ryby a má i prodejnu (11.07.2025)
- Houby místo limonády? Ve středočeské obci vyrostl unikátní automat na shiitake (10.07.2025)
- Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat (10.07.2025)