Rekordní spotřeba. Češi válcují pivní žebříček už téměř padesát let
05.08.2019 | Denik.cz
Kdyby se za konzumaci piva rozdávaly medaile, Češi by nosili na krku zlato už dobrých 48 let. Od roku 1971 totiž sedíme na trůnu evropského žebříčku konzumace pěnivého moku. V rámci včerejšího Mezinárodního dne piva na to upozornil Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).
„Češi jsou se 141 vypitými litry na osobu na prvním místě celoevropského žebříčku v konzumaci piva. Do čela jsme se dostali v roce 1971 se specifickou spotřebou 160 litrů, nejvyšší spotřebu 167 litrů jsme zaznamenali v roce 1992,“ připomněla výkonná ředitelka ČSPS Martina Ferancová.
Loňský rok byl pro pivovary rekordní. Celkový výstav českého piva dosáhl 21,3 milionu hektolitrů. Největší byl i export, kdy se vyvezlo 5,2 milionu hektolitrů. Kvůli zániku hospod sice klesá spotřeba čepovaného, na druhou stranu roste zájem o silnější ležáky a speciály obecně. Téměř pět procent produkce tvoří nealko pivo a mixy.
Autor: Jan Klička
Další články v kategorii Potravinářství
- Capri-Sun dál bojuje za plastová brčka. Petice ale skončila fiaskem (22.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Za kopeček i osm dolarů. Zmrzlina se v USA stává stále dražší pochoutkou (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Evropské potraviny nejsou samozřejmost. Jejich kvalita něco stojí (19.06.2026)
- Vitamin C může hrát zásadní roli v neutralizaci uzenin (19.06.2026)
- Moravští vinaři získali na největší soutěži vín na světě 81 medailí (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)

Tweet



