Průzkum: Češi mají velkou důvěru v bezpečnost potravin
02.04.2025 | ceskenoviny.cz
Češi mají vysokou důvěru v bezpečnost potravin na trhu, 84 procent dotázaných považuje prodávané potraviny za bezpečné. Vyplývá to z průzkumu společnost Perfect Crowd. Nicméně pětina z nich neví, jak správně s potravinami od okamžiku jejich zakoupení až po domácí zpracování zacházet. K zlepšení tohoto povědomí má pomoci letošní kampaň s názvem #Safe2EatEU, kterou pořádá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a v Česku ji zajišťuje odbor bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství. Informovaly o tom v tiskové zprávě.
Správná manipulace s potravinami od přepravy přes skladování až po přípravu je klíčová pro prevenci zdravotních potíží způsobených bakteriemi a toxiny. Mnoho Čechů a Češek se ale v těchto pravidlech příliš nevyzná, vyplývá z průzkumu. Nejvíce ohroženi jsou mladí rodiče a lidé do 45 let, kteří také nejčastěji hlásí špatné zkušenosti s jídlem, jako jsou nevolnost nebo střevní problémy.
Přesný rozdíl mezi pojmy jako "datum spotřeby" a "minimální trvanlivost" nezná 21 procent dotázaných, 22 procent lidí nemá jasno v tom, zda mohou jíst jogurt po uvedeném datu spotřeby a 23 procent neví, které potraviny mají být skladované v lednici, a naopak. Stejné procento si také není jisté tím, které všechny části zeleniny se mohou konzumovat.
V otázce manipulace se syrovým masem panuje mezi lidmi nejistota. V této oblasti se nevyznalo 27 procent dotázaných, 32 procent Čechů přiznalo, že při manipulaci se syrovým masem používají stejné náčiní jako pro ostatní potraviny. Avšak neoddělování náčiní při práci s ním může výrazně přispět k vážným infekcím, jako je salmonelóza.
"Ačkoli je povědomí o pravidlech bezpečného zacházení s potravinami obecně vzato vysoké, více než pětina lidí v problematice stále tápe nebo jí nepřikládá dostatečnou důležitost. Nesprávné zacházení s jídlem představuje zdravotní riziko," uvedl Jindřich Fialka, vrchní ředitel sekce potravinářství ministerstva zemědělství.
Kampaň #Safe2EatEU chce pomoci překlenout propast mezi vědeckými poznatky o bezpečnosti potravin a každodenním rozhodováním lidí.
Letošní ročník kampaně se bude kromě bezpečné manipulace s potravinami věnovat také jejich označování, které je pro spotřebitele často nedostatečně přehledné, nebo otázkám takzvaných nových potravin, mezi které se řadí například olej z antarktického krilu nebo chia semínka.
Mezi sedm zásad pro bezpečné zacházení s potravinami patří podle EFSA čistota v kuchyni, ochrana před křížovou kontaminací od syrových potravin, důkladná tepelná úprava, bezpečné skladování, správné rozmrazení potravin, kvalita vody a vyhýbaní se konzumaci prošlých potravin.
Průzkum si nechalo vypracovat ministerstvo zemědělství. Společnost ho realizovala letos v březnu, účastnilo se ho 1513 lidí ve věku od 25 do 60 let.
Další články v kategorii Potravinářství
- Chléb roku 2025: Vítězný bochník z hlavního města bodoval poctivostí i chutí (04.07.2025)
- SZPI našla čaj s mixem pesticidů a cukrovinky s nedeklarovanými barvivy (04.07.2025)
- Jarošovský pivovar rozšiřuje výrobu, ročně může uvařit až 13.000 hektolitrů piva (03.07.2025)
- Vodňanská drůbež loni zvýšila meziročně zisk o čtvrtinu na 189,53 milionu Kč (03.07.2025)
- Myší trus u baru i u nanuků. Inspekce zavřela Šrámkův statek u Hradce Králové (03.07.2025)
- Starší lidé vnímají rozvoz jídla jako selhání. Foodora chce prorazit i ke konzervativnějším Čechům (02.07.2025)
- Na Slovensku spustili srovnávač cen základních potravin (02.07.2025)
- Potraviny s cenovkami i v eurech. Bulhaři začali označovat zboží s předstihem (02.07.2025)
- Výzkumný tým Mendelovy univerzity v Brně rozšiřuje zkoumání plýtvání potravinami i na další města ČR (02.07.2025)
- Požár v drůbežárně v Kamenném Újezdu na Českobudějovicku nepřežilo 17.000 kuřat (02.07.2025)