Palírna U Zeleného stromu chce letos zvýšit export do asijských zemí
24.02.2025 | ČTK
Palírna U Zeleného stromu letos plánuje zvýšit export do asijských zemí o desítky procent, aby využila tamní rychle rostoucí poptávku po lihovinách. Vývoz prostějovské likérky má vzrůst hlavě do Číny, Japonska či na Tchaj-wan. Pomocí vyššího exportu chce palírna vynahradit pokles poptávky na českém trhu, který souvisí se zvýšením spotřební daně na lihoviny. ČTK to sdělil předseda představenstva Palírny U Zeleného stromu Pavel Kadlec.
"Letos chceme v expanzi (na zahraničních trzích) pokračovat. Perspektivní je pro nás především asijský trh, kde rychle roste poptávka po prémiových lihovinách," uvedl Kadlec. Na konci loňského roku si vedení palírny předjednalo nové kontrakty na mezinárodních veletrzích v Šanghaji a Hongkongu. "Úspěšně jsme tam prezentovali především naše nejznámější značky, jako je Stará myslivecká nebo Heffron. V Asii se s velkým zájmem setkaly i ochucené verze rumu Heffron s kokosovou či kávovou příchutí," uvedla manažerka exportu palírny Martina Ďásková.
Spotřebu lihovin na tuzemském trhu podle Kadlece snížila rychle rostoucí spotřební daň z lihovin. Navyšovat se má tři roky po sobě, o deset procent se zvýšila loni, stejný nárůst platí od začátku letošního roku a v roce 2026 se zvýší o dalších pět procent. Tuzemští lihovarníci se podle Kadlece kvůli slabší poptávce potýkají s poklesem tržeb a obtížněji plánují své výrobní kapacity. Upozornil na to, že vyšší ceny také mění preference klientů a likérky kvůli tomu musí rozšiřovat nabídku nealkoholických a míchaných drinků.
"Právě expanze na zahraniční trhy je tak cestou, jak výpadky plynoucí z rostoucích spotřebních daní na domácím trhu nahradit. Český trh pro nás jednoznačně zůstává prioritou, budeme reagovat na měnící se preference zákazníků a budeme přinášet nové produkty odrážející tuto změnu chování. Ale zároveň chceme hledat nové příležitosti pro další růst palírny,“ podotkl Kadlec.
Legální prodeje lihovin podle Kadlece klesají, naopak se rozvíjí černý trh a Češi také stále častěji nakupují lihoviny v zahraničí. Výrobci lihovin se podle Kadlece vypořádávají s vyšší daňovou zátěží různě. Vyšší náklady mají za následek zdražení lihovin, někteří výrobci snižují obsah alkoholu v tradičních produktech. "Touto cestou jít rozhodně nechceme. Naopak vidíme, že roste poptávka po inovativních a prémiových lihovinách," dodal Kadlec.
Firma Palírna U Zeleného stromu vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Do jejího výrobního portfolia patří více než 100 produktů. V roce 2012 firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova, kde pět století funguje Palírna U Zeleného stromu.
beh hj
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Stát loni utratil za pohoštění 171 milionů, o 11 milionů víc než předloni (13.05.2025)
- V jarním kole Sbírky potravin vybrali lidé přes 600 tun zboží, míň než na podzim (13.05.2025)
- V debatě EP o drahotě potravin zněly výzvy k EK, aby zasáhla proti kartelům (12.05.2025)
- Zlevnit nestačí. Obchody lákají na zdravé potraviny i chytřejší služby, uvádí studie (12.05.2025)
- Soutěž o degustaci do Muzea čokolády v Kutné Hoře (12.05.2025)
- Budějovickému výrobci potravinářských střívek Viscofan loni stoupl zisk i tržby (12.05.2025)
- Robotická drůbežárna v Jindřichově Hradci vyjde na dvě miliardy (09.05.2025)
- Nový originální bylinný likér z Mariánských Lázní spojuje tradici lázeňství s jedinečnými léčivými bylinami regionu (08.05.2025)