Pálenky bude méně, úrodu poničilo hlavně mrazivé jaro
25.08.2016 | Denik.cz
Úroda ovoce je chudší než loni. Může za to mrazivé jaro, které velkou část ovoce poničilo. A to je špatná zpráva pro milovníky pálenek. Méně ovoce totiž znamená i méně alkoholu.
„Je to normální jev, třeba u jablek. Po roce nadúrody zákonitě přichází rok slabší, příroda si to takhle zařizuje," zhodnotil majitel Pálenice U Jiřího ve Stonařově Jiří Smejkal.
Nejlépe se i po nepříz-nivém jaru daří třešním. O třešňovici tedy nebude letos nouze, vypaluje se v každé pálenici na Jihlavsku. Také blumy hojně dozrávají. V pálenici U sudu v Telči hlásí velkou zásobu hrušek i jablek, v Polenské palírně zase švestky. Meruňky a letní jablíčka se zase pálí ve Smrčné.
Letošní sezona sběru a pálení ale zatím nezačala, ještě se toho může hodně změnit. Její vrchol by měl být mezi koncem října a začátkem listopadu.
Letos se tedy podle informací od majitelů pálenic nejvíce daří třešním a blumám. Jednotlivé pálenice ale odhadují slabší sběr oproti minulému roku.
„Úroda je průměrná, hodně toho totiž pomrzlo. V loňském roce jsme měli ovoce víc," uvedl majitel Petr Procházka z telčské pálenice.
Jiří Smejkal ještě úrodu nehodnotí. „Dokud není ovoce uzrálé a sklizené, nedají se dělat závěry. Uvidíme na podzim. Jisté ale je, že nebude příliš jablek, naopak švestkám se bude dařit," poznamenal Smejkal.
Záleží na tom, kde budou lidé úrodu sklízet. „Někde bude ovoce a někde vůbec. Mám kamaráda na Moravě, co sesbíral plno meruněk, ale jinde není ani jedna. Celkově je situace oproti loňsku horší," vyjádřil se majitel palírny v Polné Roman Koudela.
KVAS ČI OVOCE
Ve Smrčné si nestěžují. „Ješ-tě to není jisté, ale zatím to vypadá dobře. Vím, že na jiných místech pomrzla, ale u nás na Vysočině dozrává ovoce později. Jarní mráz ho tedy nestihl zničit," myslí si Vladimír Filip ze Smrčné.
Zájemci o pálenku mohou nosit kvas nebo syrové nezpracované ovoce do pále-nic ve Smrčné či Stonařově. Oproti tomu v Telči U Sudu přijímá procházka pouze kvas či ovoce na dokvašení.
„Preferuji, když mi zájemci nosí ovoce. Stává se totiž, že lidé naházejí ovoce do sudu, nechají ho tam a myslí si, že to stačí ke kvalitnímu kvasu. Ovoce pak často hnije. Když mi donesou ovoce, já se o všechno postarám a výsledný destilát je lepší," poznamenal způsob, který vidí nejraději, majitel Polenské palírny Koudela.
HELGA MARTINKOVÁ
Autor: Redakce
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



