Omezení prodeje by Sněmovna mohla rozšířit na všechny energetické potraviny
24.03.2025 | ceskenoviny.cz
Sněmovna by mohla navrhovaný zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem mladším 15 let rozšířit na všechny energetické potraviny. Pozměňovacím návrhem o to chce usilovat skupina opozičních a koaličních poslanců v čele s Ivetou Štefanovou (SPD). Cílí zejména na určité druhy bonbonů, žvýkaček a tyčinek, které obsahují povzbuzující látky. Předloha je v dolní komoře před druhým čtením, v němž poslanci budou moci úpravy uplatnit.
Pozměňovací návrh Štefanová zdůvodňuje argumentem, že na trhu jsou dostupné výrobky s vysokým obsahem kofeinu, u kterých navíc nemusí být na první pohled zřejmé, že v nich tato látka je. "Tyto poživatiny s vysokým obsahem kofeinu a dalších stimulačních látek určené jako energetické nápoje k rychlé stimulaci jsou pro děti stejně nebezpečné jako energetické nápoje," napsala.
K novele o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se patrně sejdou i další úpravy. Poslankyně TOP 09 Martina Ochodnická při jednání zdravotnického výboru uvedla, že by se zákaz mohl vztahovat na děti mladší 16 let, a to kvůli základním školám, do jejichž devátých tříd mohou chodit i patnáctiletí. Z předlohy by mohl podle ní zmizet úplný zákaz prodeje energetických nápojů ve zdravotnických zařízeních, zůstala by školská zařízení, zařízení sociálně-právní ochrany dětí a akce určené pro děti.
Prodej energetických nápojů prostřednictvím automatů a internetu by byl možný podle novely jen za podmínky ověření věku kupujících. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Mezi mládeží podle předkladatelů ze všech sněmovních stran existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. "Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci," uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se už dříve postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí. Pokud se energetické nápoje pijí v přiměřeném množství a lidé respektují upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná, uvedl svaz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Stát loni utratil za pohoštění 171 milionů, o 11 milionů víc než předloni (13.05.2025)
- V jarním kole Sbírky potravin vybrali lidé přes 600 tun zboží, míň než na podzim (13.05.2025)
- V debatě EP o drahotě potravin zněly výzvy k EK, aby zasáhla proti kartelům (12.05.2025)
- Zlevnit nestačí. Obchody lákají na zdravé potraviny i chytřejší služby, uvádí studie (12.05.2025)
- Soutěž o degustaci do Muzea čokolády v Kutné Hoře (12.05.2025)
- Budějovickému výrobci potravinářských střívek Viscofan loni stoupl zisk i tržby (12.05.2025)
- Robotická drůbežárna v Jindřichově Hradci vyjde na dvě miliardy (09.05.2025)
- Nový originální bylinný likér z Mariánských Lázní spojuje tradici lázeňství s jedinečnými léčivými bylinami regionu (08.05.2025)