Moštovny i palírny čekají na příděl, jablek je jako šafránu
13.10.2017 | Denik.cz
Zahrádkářské moštovny v Lázních Bělohradě a Radimi již začaly zpracovávat letošní skromnou úrodu. Zatímco v Radimi se stály vloni na moštování dlouhé fronty, nyní si čerstvě vylisovanou šťávu odvezete takřka na počkání.
„Jablek je podstatně méně. Vloni jsme za směnu vylisovali 3 až 4 tisíc litrů jablečné šťávy, nyní je to 1 500 litrů,“ postěžoval si šéf radimské moštovny Jaromír Šimek. Poukazuje i na nevalnou kvalitu plodů, poškozených od krup. Kvůli malému zájmu o službu zde počítají s tím, že zkrátí dobu moštování z pěti na čtyři víkendy. „Lisujeme jen v sobotu, jablíček je podstatně méně, takže na zákazníky spíš čekáme a máme plno starostí, aby bylo obsazeno. Za dvacet let takhle špatný rok nepamatuji,“ posteskl si vedoucí bělohradské moštárny Ladislav Woloszuk.
Obě zmíněné moštovny používají podobný hydraulický lis, systém organizace a provozu je ale odlišný. V prvně jmenované tříčlenná obsluha nejprve zváží ovoce, za příplatek ho případně omyje, pak nadrtí a vylisuje.
V Radimi musí mít zájemci již ovoce omyté, nasypou ho na dopravní pás a odeberou si vylisovaný mošt v odměrném kanystru. Platí zde 3,50 korun za litr, v Bělohradě 3,60 korun za kilogram zpracovaného ovoce. Sem se zákazníci musí na lisování dopředu telefonicky objednat.
„Lidé nahlásí například sto kilogramů a ve skutečnosti přivezou padesát. V úrodném roku je situace opačná“ říká Pavel Haman.
KATASTROFA V PÁLENICÍCH
O moc lépe na tom nejsou ani pálenice. Češovská je letos na desetině produkce loňského roku. „Je to katastrofa, zpracovali jsme trochu jablek, hrušek, téměř žádné švestky, Provoz zachraňují lidé z hor, kteří si k nám přivážejí zkapalnit úrodu,“ nalévá nám čistého vína provozovatelka Iva Labaštová.
Protože provoz palírny má jako vedlejší pracovní činnost zatím nezoufá, propad tržeb bude prý řešit až v prosinci. Doufá totiž, že lidé s jablky dorazí ještě ke konci roku.Za loňský rok zde celkem zpracovali 150 tun višní, třešní, hrušek, jablek i švestek. Letos zatím 1,5 tuny. Pěstitel má dvě možnosti, jak využít zdejších služeb: buď přiveze jakékoli množství zralého ovoce bez známek plísně a hniloby a nebo hotový kvas.
Autor: Iva KovářováDalší články v kategorii Potravinářství
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)

Tweet



