Ministr Toman: Pro českého zákazníka chceme kvalitu za férovou cenu. Obchodníci si nesmí myslet, že nám můžou naservírovat cokoliv
17.10.2019 | MZe ČR
Podílu českých potravin na domácím trhu, dvojí kvalitě potravin, novele zákona o významné tržní síle a podpoře výrobků českých producentů se dnes na Žofínském fóru věnoval ministr zemědělství Miroslav Toman. Tématem fóra byly Potraviny a jejich kvalita z pohledu českého zákazníka.
„Některé firmy, obvykle zahraniční, jsou přesvědčeny, že zdejší spotřebitel kvalitu nepozná a je možné mu naservírovat cokoliv. Jinak si totiž nemohu vysvětlit jev zvaný dvojí kvalita, který je prakticky výhradní doménou v takzvaných nových zemích Evropské unie. Ministerstvo zemědělství, profesní komory i naši europoslanci na to upozorňovali léta. Jsem rád, že Evropská komise vzala konečně problém na vědomí a rozhodla se vydat příslušnou směrnici,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Již tento týden jde do Sněmovny novela zákona o potravinách, podle které je na trh zakázáno uvádět potraviny sice stejně označené, ale s odlišným složením pro jednotlivé členské státy EU.
„Zároveň zavádíme do novely zákona o významné tržní síle další opatření proti dvojí kvalitě. Je nepřípustné bránit odběrateli, zpravidla obchodnímu řetězci, v dovozu potravin, které jsou určeny k prodeji v jiném členském státě Unie. Bohužel jsme se setkali s tím, že dodavatel výslovně zakázal dovoz určitého druhu potravinářského zboží do Česka s tím, že je určeno pouze pro domácí trh,“ uvedl ministr Toman.
V souvislosti s novelou zákona o významné tržní síle Miroslav Toman kritizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), který hned poté, co novela odešla do meziresortního připomínkového řízení, obvinil Ministerstvo zemědělství ze snahy zrušit slevové akce, a tím připravit nízkopříjmové skupiny o možnost nákupu potravin. Jediné nové ustanovení, které se v zákoně týká „prodejních akcí“, přitom říká, že je-li sjednána mimořádná prodejní akce, musí být mezi odběratelem a dodavatelem podepsána písemná smlouva.
Ministr Toman uvedl, že podle obchodních řetězců až 75 % výrobků v tržní síti pochází z ČR. Z podložených výsledků průzkumu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací v tržní síti však vyplývá, že zahraniční výrobky jsou zastoupeny minimálně z 50 %. Například u slepičích vajec je to 51 % a u másla o hmotnosti 250 gramů 62 %.
„I nadále budeme podporovat kvalitní české výrobky od českých producentů. Loni jsme na to vydali 149 milionů korun, letos 200 milionů korun. Obdobné částky vydávají i naši sousedé v bývalých zemích EU-15, ovšem v eurech,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
České potraviny jsou vysoce kvalitní a bezpečné, což potvrdil například časopis The Economist, podle kterého se Česká republika loni umístila na 24. místě ze 113 zemí; mezi postkomunistickými státy je dokonce na prvním místě.
Rozpoznat české potraviny usnadňují zákazníkům značky kvality. Dle průzkumů zná například značku Klasa 88 %, Český výrobek – garantováno potravinářskou komorou 51 % a Regionální potravinu 46 % českých spotřebitelů.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Potravinářství
- Capri-Sun dál bojuje za plastová brčka. Petice ale skončila fiaskem (22.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Za kopeček i osm dolarů. Zmrzlina se v USA stává stále dražší pochoutkou (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Evropské potraviny nejsou samozřejmost. Jejich kvalita něco stojí (19.06.2026)
- Vitamin C může hrát zásadní roli v neutralizaci uzenin (19.06.2026)
- Moravští vinaři získali na největší soutěži vín na světě 81 medailí (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)

Tweet



