Kontrola Sapy odhalila ryby ve špinavém autě i mušle v teple
25.03.2019 | ceskenoviny.cz
Desítky kilogramů potravin neznámého původu, ryby ve špinavém autě či mušle přepravované v teple odhalila dnešní kontrola tržnice Sapa v Praze. Někteří přepravci zboží navíc měli auta ve špatném stavu, a jeden ani neměl řidičské oprávnění. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Za chyby hrozí obchodníkům pokuty až 50 milionů korun. Na akci se podílelo 50 policistů, celníků a kontrolorů veterinární správy a potravinářské inspekce.
Kontrola v libušské tržnici byla zaměřena na prodávané potraviny i přijíždějící auta se zbožím. Od rána byly prověřeny podle Hulana zhruba dvě stovky lidí a téměř stejné množství aut.
Při prověrce potravin našli pracovníci Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce například 14,5 kilogramu živočišných produktů a 65 kusů vajec neznámého původu. Byly mezi nimi třeba vepřové nohy, dršťky a závitky, kterým chybělo označení i doklad původu. Dále objevili kontroloři auto převážející rybí produkty, které vůbec nebylo registrováno pro přepravu živočišných výrobků. Nákladový prostor vozu byl navíc špinavý a měl podlahu ze dřeva, takže se do ní mohly vsáknout tekutiny z převáženého zboží.
Inspektoři zadrželi také 19 kilogramů mušlí, u kterých nebyla zajištěna správná přepravní teplota. Mušle rovněž ležely ve znečištěné tekutině, která se z nich uvolňovala. Prověrka odhalila i přepravce, který dovážel do tržnice exotické ovoce v autě společně s pneumatikami, nebo prodejce nabízejícího přes 44 kilogramů potravin s jakostními vadami a bez dokladů původu.
Ze zkontrolovaných řidičů, dovážejících zboží do Sapy, nemělo 17 z nich auto v dobrém technickém stavu, některým chyběli doklady k nákladu a jeden neměl řidičský průkaz.
Opakované kontroly v Sapě mají podle Hulana pozitivní dopad. "Nicméně zjištěných nedostatků je stále dost. Je tedy nasnadě, že tyto kontroly budou i nadále pokračovat," doplnil.
Minulou sobotu například veterináři a celníci našli v areálu velkotržnice Sapa auto, ve kterém bylo 210 kilogramů zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené a automobil neměl chlazení v chodu. Loni tam objevili i několik nelegálních skladů, kde byly více než dvě tuny ryb a mořských plodů.
Veterináři v poslední době zintenzivnili v celém Česku kontroly dovozového masa po vypuknutí kauzy s problematickým polským hovězím. Na jejím začátku stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl v noci porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Česko od 21. února ale zavedlo kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího dovezeného z Polska. Důvodem bylo zjištění veterinářů, že stovky kilogramů dovezeného polského hovězího obsahovalo bakterie salmonely.
Další články v kategorii Potravinářství
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- Pětina školáků pije energetické nápoje každý týden, organizace vyzvala k omezení (23.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Capri-Sun dál bojuje za plastová brčka. Petice ale skončila fiaskem (22.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Za kopeček i osm dolarů. Zmrzlina se v USA stává stále dražší pochoutkou (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



