K vítězství je daleko. Antibiotik v mase ubývá, nebezpečí ale trvá
10.04.2019 | Denik.cz
Antibiotika používaná nesprávně nebo v nadměrném množství škodí. Nejen ta od lékařů, ale i když je dostávají zvířata. Na člověka potom léky přestanou působit tak, jak mají. Když onemocní, může kvůli jejich neúčinnosti zemřít. Chovatelé a veterináři sice kvůli změně legislativy zejména v posledních letech zvířatům dávají antibiotik méně, stále však zdaleka není vyhráno.
„Jenom v Evropské unii ročně způsobí přibližně 33 tisíc úmrtí,“ řekl ředitel Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiří Bureš. Související škody, jež musejí hradit zdravotní systémy, podle něj každý rok přesahují miliardu eur. „Pokud nebudou přijata účinná opatření, předpokládám, že dopady budou růst,“ konstatoval.
V Česku se přitom za uplynulých deset let podařilo snížit spotřebu antibiotik ve veterinární medicíně o polovinu. Již od roku 2006 je v Evropské unii navíc zakázáno používat antibiotika pro zvyšování hmotnosti zvířat. Chystá se i zákaz preventivního používání antibiotik v chovech. Léčit jimi bude možné jen tak, že při bakteriální nemoci prokázané u jedné slepice bude antibiotiky ošetřeno celé hejno.
Od Američanů nebrat
„Kontroly jsou takové, že by se nemělo stát, že byste jedli maso, v němž by byla antibiotika,“ řekl Deníku europoslanec Pavel Poc (ČSSD), jenž se tématu věnuje v Evropském parlamentu. Připomněl, že právě přítomnost antibiotik v hovězím mase je příčinou vleklého obchodního sporu mezi Evropskou unií a USA. „Jejich maso, při jehož výrobě jsou antibiotika používána masivně, na evropský trh nesmí,“ vysvětlil.
Podle odborníků je právě vzrůstající rezistence lidského organismu k antibiotikům považována za jednu z největších dnešních hrozeb pro lidstvo, jež může zásadním způsobem ovlivnit ekonomický i sociální vývoj společnosti.
Podle Potravinářské komory ČR se budou muset chovatelé připravit na další zpřísnění pravidel nakládání s antibiotiky a lepší dokumentování jejich spotřeby. Přinese je očekávaná změna evropské legislativy, které se budou muset výhledově přizpůsobit i čeští výrobci.
„Připravit se dobře a včas na případný tarifní krok je podmínkou pro udržení konkurenceschopnosti a vnímání vysokých standardů potravin v Česku,“ uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.
„Naším protivníkem jsou viry a bakterie, tedy velmi jednoduché organismy, které velmi často mutují, mění své vlastnosti, a my jsme vždycky až krok za nimi,“ řekl Deníku zemědělský analytik Petr Havel.
Autor: Jiří Janda
Další články v kategorii Potravinářství
- Pětina školáků pije energetické nápoje každý týden, organizace vyzvala k omezení (23.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Capri-Sun dál bojuje za plastová brčka. Petice ale skončila fiaskem (22.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Za kopeček i osm dolarů. Zmrzlina se v USA stává stále dražší pochoutkou (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



