Firma JBKB je připravena na vleklé soudní řízení se slovenským o
26.03.1999 | Hospodářské noviny
HN - 26.3.1999
Firma JBKB je pripravena na vleklé soudní rízení se slovenským odpurcem
Spor výrobcu becherovky pokracuje
Zatím neúspešné zustávají snahy zastavit produkci becherovky na Slovensku. Pritom darovací smlouva, na jejímž základe se zde likér vyrábí, je podle vedení spolecnosti JBKB falzifikát. Soudní pre bude asi vleklá. Likérka v Chotíne v okrese Komárno spolecnosti Simplex Plus nadále vyrábí a distribuuje na slovenský trh svou verzi becherovky, kterou oznacuje jako jedine pravou, protože je údajne vyrábena podle puvodní originální receptury. Generální reditel spolecnosti Jan Becher-Karlovarská Becherovka (JBKB) Alan Walden-Jones na vcerejší tiskové konferenci v Bratislave objasnil, proc jeho firma pokládá výrobu svetoznámého likéru na Slovensku za nelegální. Firma Simpex plus v Chotíne podle nej nerespektuje skutecnost, že JBKB má na Slovensku na svuj výrobek zaregistrováno patnáct ochranných známek, zatímco chotínská firma nemá ani jednu. Pripomenme, že likér vyrábený na Slovensku a nazvaný Becher Bitter je tmavší než karlovarský výrobek, chutí pripomíná pomerance. Pri jeho príprave se údajne používá o jednu bylinu více a balený je zpusobem, který je velmi podobný pravé etikete a láhvi becherovky. Spolecnost Simpex Plus opírá produkci svého likéru o smlouvu s ceským obcanem Zdenkem Hoffmannem, který tvrdí, že k recepture likéru prišel darovací listinou od Jana Bechera. JBKB však hodnotí tento doklad jako falzifikát, který obsahuje nejméne 23 právních chyb. Navíc podpis na darovací listine z roku 1939 je výrazne odlišný od bežného podpisu Alfreda Bechera z toho období. JBKB proto už požádala soud o vydání predbežného opatrení z duvodu zneužívání ochranné známky. Krome toho podala k okresní prokurature v Komárne trestní oznámení pro podezrení ze zneužívání ochranné známky a z nekalé souteže. Z vyjádrení Waldena-Jonese bylo zjevné, že vedení JBKB je zrejme pripraveno na zdlouhavý proces. Nemusí ovšem jednoznacne vyznít v jeho prospech, protože právní spory o intelektuální vlastnictví bývají komplikované. Pro spolecnost Jan Becher-Karlovarská Becherovka je Slovensko historicky nejvetším exportním trhem s približne desetiprocentním objemem z celkové výroby. Letos chce prekrocit lonský výsledek, kdy sem vyvezla kolem miliónu litru becherovky. K rozvoji jejích obchodních aktivit v SR má nejnoveji prispet i dceriná spolecnost Jan Becher Slovensko, s. r. o. Deník Slovenská republika tuto záležitost glosoval slovy: "Puvodne ceskou becherovku sice vyrábejí na Slovensku slovenští lidé, ale se zahranicním kapitálem, podle receptury ceského státního obcana, bylinky na výrobu dodává ceská firma, tatáž, která je dodává i do Karlových Varu ,a kvalitní líh rovnež pochází z CR."
Oldrich Zábojník, Bratislava
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi stále častěji sahají po nealkoholickém pivu, v loňském roce táhlo růst tuzemských prodejů (23.05.2025)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 190 milionů, většina uzavřených provozoven jsou restaurace (23.05.2025)
- Dánsko: Rekordman přes maso, co si vybral rostlinnou budoucnost (22.05.2025)
- Japonský ministr zemědělství rezignoval, protože řekl, že má rýži zadarmo (22.05.2025)
- ČSÚ: Oproti dubnu tento měsíc zdražilo šest potravin ze 13, nejvíc eidam (21.05.2025)
- Pro levnou plzeň se jezdí do Německa. Místní ji nepovažují za žádné extra pivo (21.05.2025)
- Historický úspěch: RATAFIA ALMOND SPIRIT získala platinovou medaili v San Francisku. Český přírodní likér se zařadil mezi světovou špičku (20.05.2025)
- Reklama na alkohol by mohla čelit přísnějším pravidlům (19.05.2025)
- Cukrovaru Vrbátky loni klesl čistý zisk o 42 procent na 68 milionů korun (19.05.2025)
- Šálek kávy za šest let zdražil o 63 procent (19.05.2025)