Bude Evropa jíst maso s hormony?
24.03.1999 | Hospodářské noviny
HN - 24.3.1999
Bude Evropa jíst maso s hormony?
Washington hrozí clenským zemím Evropské unie novými citelnými sankcemi
* Vláda USA si chce za každou cenu vynutit zrušení zákazu importu amerického hovezího masa, "vypestovaného" s pomocí hormonu, do zemí EU. Hrozí proto, že na radu produktu z EU uvalí mimorádne vysoká cla.
Další kolo sváru s Evropskou unií otevrela v noci na vcerejšek vláda Spojených státu, když uverejnila rozsáhlý seznam produktu ze zemí EU, na než by mohlo být uvaleno až stoprocentní dovozní clo. Duvodem tohoto varovného nátlaku je snaha USA skoncovat s více než desetiletým zákazem dovozu amerického hovezího masa, "vyhnaného" s pomocí hormonu, do zemí Evropské unie.
V prípade tohoto "hovezího sporu" mají ovšem Spojené státy jednoznacne výhodnou vyjednávací pozici. Svetová obchodní organizace (WTO) totiž rozhodla, že odmítání "hormonu" je v rozporu s pravidly svetového obchodu, nebot žádné vedecké poznatky neprokazují škodlivost takto vyprodukovaného masa. A WTO navíc dala Evropské unii nuž na krk, že do letošního 13. kvetna musí svuj zákaz zmíneného produktu zrušit. Jenže EU podle svého prohlášení nebude do tohoto dne hotova s vedeckým výzkumem, jenž má vyvrátit nebo potvrdit zdravotní bezpecnost "hormonálního" hovezího, k nemuž mají nekterí evropští spotrebitelé odpor.
Americané ovšem nechtejí déle cekat, nebot jejich trpelivost je napínána jednak neúnosne vysokých schodkem obchodní bilance, jednak vzrustajícími vývozními potížemi jejich zemedelské produkce.
Jak už je ve Washingtonu v techto prích zvykem, vyhlašují se hned sankce, a to na základe jednoduchých kupeckých poctu: Zákazem dovozu ztrácíme rocne 500 miliónu dolaru. Vylécíme se znevýhodnením dovážených produktu odhadem ve výši 900 miliónu USD. A oni si už ten odpor rozmyslí.
Podle BBC News je nicméne výber odvetou postižených evropských produktu od hovezího masa vetšinou na hony vzdálen. V seznamu treba najdeme holicské nužky, rezané kvetiny ci motorky a mopedy.
Miroslav Prchal
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi stále častěji sahají po nealkoholickém pivu, v loňském roce táhlo růst tuzemských prodejů (23.05.2025)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 190 milionů, většina uzavřených provozoven jsou restaurace (23.05.2025)
- Dánsko: Rekordman přes maso, co si vybral rostlinnou budoucnost (22.05.2025)
- Japonský ministr zemědělství rezignoval, protože řekl, že má rýži zadarmo (22.05.2025)
- ČSÚ: Oproti dubnu tento měsíc zdražilo šest potravin ze 13, nejvíc eidam (21.05.2025)
- Pro levnou plzeň se jezdí do Německa. Místní ji nepovažují za žádné extra pivo (21.05.2025)
- Historický úspěch: RATAFIA ALMOND SPIRIT získala platinovou medaili v San Francisku. Český přírodní likér se zařadil mezi světovou špičku (20.05.2025)
- Reklama na alkohol by mohla čelit přísnějším pravidlům (19.05.2025)
- Cukrovaru Vrbátky loni klesl čistý zisk o 42 procent na 68 milionů korun (19.05.2025)
- Šálek kávy za šest let zdražil o 63 procent (19.05.2025)