Britské Tesco omezí plýtvání jídlem. Vyhazuje ho desítky tisíc tun ročně
27.12.2017 | Denik.cz
Tesco ve Velké Británii plánuje v příštích letech výrazně omezit vyhazování potravin, které neprodá. Řetězec chce zlepšit systém označování i spolupráci s charitami. Podle plánu by k tomu mělo dojít od února ve všech 2654 prodejnách, které v Británii má.
„Minulý rok jsme prodali přes 10 milionů tun jídla. I když z něj vyhodíme jen 0,7 procenta, je to stále 70 tisíc tun,“ říká výkonný ředitel řetězce Dave Lewis v rozhovoru pro list Daily Telegraph.
„Pokud je toto jídlo stále vhodné pro lidskou spotřebu, preferuji, aby šlo k lidem, místo toho, aby se dávalo zvířatům, nebo se spálilo,“ uvádí ředitel.
Podle něj je kontrast mezi tím, kolik jídla se vyhodí a situací v zemích, kde lidé trpí nedostatkem potravin je „velmi ostrý“. V celé Británii se ročně vyhodí 8,1 milionu tun jídla, uvádí parlamentní výbor pro životní prostředí, potraviny a zemědělství.
Největší potravinářský řetězec v Británii se dobrovolně zavázal, že během deseti let sníží objem vyhazovaného jídla o jednu pětinu.
Zavede samolepky a zbytek dá charitěŘetězec prohlašuje, že navrhovanou změnu provede tak, že zboží, které by jinak vyhodil, označí samolepkami a to, co neprodá, dá charitě. Pomocí aplikace FoodCloud toto zboží na konci dne skenuje. Informace pak sdílí s místními charitami, které si jej můžou vyzvednout.
„Charitativním organizacím tento systém sníží jejich náklady a své prostředky pak mohou využít na potřebnější věci,“ doplňuje Lewis.
Dodává ale, že zachránit z regálů veškeré potraviny je nemožné. „Nezáleží, jak sofistikovaný máte systém, dokonale zvládnout veškeré obchody v 365 dní v roce prostě nejde. Plýtvání jídlem je téma, které řešíme roky. Pokud to dokáže Tesco, proč by to nedokázali i ostatní,“ říká dále.
Jak píše server BBC, podobnou iniciativu už začaly v Británii provádět i další supermarkety. Většina z nich omezila akce ve stylu „kupte si jeden, druhý dostanete zdarma“ (buy-one-get-one-free). Tyto slevové akce jsou kritizované za to, že lidé si domů zbytečně odnáší jídlo, které pak vyhazují.
Například společnost Co-op (East of England Co-op) jako první z velkých britských supermarketů začala prodávat jídlo, které má prošlé datum doporučené spotřeby (best before dates).
Autor: Pavel Kopecký
Další články v kategorii Potravinářství
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)

Tweet



