Zrušte free shopy, říká velvyslanec EU
11.01.2002 | Mladá fronta Dnes
Vyslanec Evropské unie Ramiro Cibrián za tři roky najezdil tisíce kilometrů po celém Česku, aby lidem vysvětlil výhody vstupu do Evropské unie. A plánuje jezdit častěji.
Španěl Ramiro Cibrián zvládne mluvit česky prakticky celý den. Na to, že se začal učit teprve před třemi lety, je to docela slušný výkon. "Čeština není lehká, ale mluvím jí vždy velice rád," říká s lehkým cizím přízvukem. Témata jsou však velmi často podobná: většinou hovoří o tom, proč je pro Českou republiku výhodné vstoupit do Evropské unie. Cibrián připomíná, že během tří let se názor veřejnosti změnil k lepšímu.
* Evropské unii se nelíbilo, že Česko o rok prodloužilo existenci free shopů na hraničních přechodech. Je opravdu nutné je rušit před vstupem do Evropské unie?
Ano. Česká republika v rámci předvstupních jednání přijala závazek zrušit duty free shopy do konce roku 2001. Na bezdaňové obchody se Evropská unie dívá s velkými obavami a žádáme jejich zrušení co nejdříve. Nejen na jižní Moravě, ale v celé republice. Obchody nejsou v souladu s pravidly, které Česká republika přijala vůči EU. Trváme na této povinnosti, ale bez diskriminace.
* Co to znamená?
Neměly by se rušit jen na jižní Moravě, ale po celé republice, a to současně. Je to bolestné, státy unie to samy zažily, a tak pro oddalování mají trochu pochopení.
* Kdybyste mluvil například se starostou Hevlína, ten by vám řekl, že je duty free shop důležitý pro obec, protože zaměstnává spoustu místních lidí. Co byste mu odpověděl?
Dnes jsem měl možnost o této otázce diskutovat s panem hejtmanem Jihomoravského kraje. On kladl důraz na nediskriminační přístup v této věci. Dříve nebo později stejně tyto obchody musí zmizet. Podle mého názoru, čím dříve, tím lépe. Starostovi bych tedy odpověděl, že je potřeba připravit transformaci těchto obchodů, které nemají budoucnost.
* A zaměstnanost?
Ten problém nezaměstnanosti může být reálný. Ale dříve nebo později to přijde. Není vůbec možné si představit, že by ty obchody tady zůstaly i po vstupu do EU. Proto program transformace této oblasti považuji za naléhavý.
* Jižní Morava hraničí s Rakouskem. Zde je nejvíce vidět rozdíl mezi životní úrovní obyvatel. Za jak dlouho, se podle vás tato úroveň vyrovná?
To je těžká otázka. Mohu potvrdit, že hospodářská úroveň se zvyšuje na obou stranách hranice. Kdy se úrovně vyrovnají, záleží tedy na mnoha věcech, především na vývoji v obou regionech a to je těžké odhadovat. Jsem přesvědčen, že se vstupem Česka do unie se hospodářská úroveň a prosperita, zvláště v pohraničí, bude zvyšovat rychleji než dosud.
* V případě, že do EU vstoupí Slovensko později než ČR, Morava se stane evropským pohraničím. Nemůže to znamenat budoucí problémy?
Jsem optimista, vůbec si nepřipouštím možnost, že by Slovensko vstupovalo do unie v jiném termínu než Česká republika. Nasvědčuje tomu řada věcí. O jakýchkoli možných problémech je proto zbytečné hovořit.
* Jižní Morava je nejvýznamnější pěstitelskou oblastí vinné révy. Co bude znamenat vstup do EU pro vinaře?
Jednání o zemědělství ještě nejsou ukončena, skončí v této polovině letošního roku. Teprve poté uvidíme, jaké podmínky vyplynou pro tento významný sektor českého hospodářství. Musíme si ale uvědomit, že úroveň a kvalita vína v Evropské unii je vyšší. Mám pocit, že obstojí jen ti vinaři, kteří jsou konkurenceschopní. Ale ti zase budou mít dobrou budoucnost. Nemohu si skutečně představit, že v rámci předvstupních jednání se podaří České republice ochránit plně ty vinaře, kteří nebudou mít schopnost udržet určitou úroveň. Záležet tedy bude především na kvalitě jejich produktů.
* Na podzim se v ulicích měst na jižní Moravě prodává burčák, mladé víno, které kvasí. Nemusíme se obávat, že to bude zakázáno?
I v unii máme mladé víno, boujolais. I to se prodává na podzim po celé unii. Pokud budou dodržovány hygienické podmínky, proč ne. Jde tedy jen o hledisko ochrany spotřebitelů. Když ta vína jsou přijatelná, proč je neprodávat. My v unii s tím nebudeme mít žádný problém.
* Jak často jezdíte po regionech?
V posledních třech letech jezdím po různých místech v republice dvakrát měsíčně. Teď, když se proces vstupu do unie blíží, pokusím se je navštěvovat více. S jeho přiblížením je důležité vysvětlovat podrobnosti a poskytovat lidem co nejširší spektrum informací.
* Jak často jste byl na jižní Moravě?
V Brně jsem byl mnohokrát. Nevím přesně. Ale minimálně čtyřikrát nebo pětkrát. Považuji za důležité lidem mimo Prahu poskytovat více informací o Evropské unii.
* Jak se dívají na vstup do EU lidé ve městech a na venkově? Je v tom rozdíl?
Není rozdíl mezi velkými městy, například mezi Prahou a Brnem. Ale velký rozdíl ve vnímání lidí je ve městech a na venkově. Stejně tak více informací mají lidé s většími příjmy a vyšším vzděláním. Rozdíl cítím i mezi ženami, které jsou zaměstnané a které zůstávají doma. Míň informací mají také často důchodci oproti pracujícím. Proto se v budoucnu zaměřím na skupiny, které mají informací nedostatek.
* Změnily se názory lidí v tuzemsku v průběhu tří let, co jste tady?
Cítím změny v myšlení lidí. A to ve správném směru. Lidé jsou víc informovaní, víc nadšení, přístup k unii je pozitivnější než před třemi roky.
* Nemají přesto lidé obavy, že členství v Evropské unii oslabí jejich národní a historické zvláštnosti?
Evropské společenství má za sebou desítky let a v oblasti kultury to žádné problémy nepřineslo. Národní identita v unii není podle mne nijak ohrožena. Snad jen v oblasti kinematografie se bráníme vlivu americké tvorby. Ale to není problém České republiky, vy tady máte dobré umělce a vlastní kvalitní tvorbu.
* Jak se na jižní Moravě oproti jiným regionům využívají různé dotace a fondy, které Evropská unie nabízí?
Obecně se dá říct, že využívání evropských fondů Českou republikou je velmi dobré. V každém programu se České republice podaří využít víc než devadesát procent fondů, které jsou k dispozici. Často i více než devadesát pět procent. A to je potřeba si uvědomit, že podmínky pro získání dotace jsou obtížné. Je to tedy velmi dobrý výsledek ve srovnání s jinými kandidátskými zeměmi.
* Jsou rozdíly mezi jednotlivými regiony? Dá se říct, že někomu se daří získávat tímto způsobem peníze lépe než jiným?
V současné době, před vstupem České republiky do Evropské unie, musíme dávat přednost v tuzemsku postiženým regionům, které mají více problémů. Jihomoravský kraj k nim nepatří. Dáváme určitou přednost severní Moravě a severním Čechám. Víme velmi dobře, že tyto regiony mají obrovské problémy s nezaměstnaností a jsou postiženy v oblasti životního prostředí. Kromě těchto dvou regionů se ostatní kraje České republiky nachází na stejné úrovni.
* Mluvíte s lidmi česky. Jak dlouho a kde jste se náš jazyk učil?
Začal jsem se učit před třemi lety, když jsem přijel do Česka. Čeština není lehká, stále studuji, nejtěžší je pro mě slovník. Znám i jiné jazyky, ale ty jsou bližší španělštině a byly pro mě proto lehčí. Ale mluvit česky v České republice je užitečné.
Ramiro Cibrián
* Ramiro Cibrián pochází ze Španělska, studoval na vysokých školách v Madridu a USA (Yale University). Původně pracoval ve Španělsku jako regionální manažer a poradce pro jaderné a ekologické otázky, mezi lety 1980-1988 pak na postu vedoucího oddělení Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.
* Od roku 1988 působí ve službách Evropské unie, poslední tři roky má za úkol reprezentovat Evropskou unii v České republice a podporovat přípravu země na vstup do unie. Oficiální název jeho funkce zní: vedoucí Delegace Evropské komise v České republice.
* Mluví španělsky, anglicky, francouzsky, německy a česky.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)