Zpřístupňování informačních zdrojů ve službách ÚZPI
01.12.2000 | Odborné konference
Zpřístupňování informačních zdrojů ve službách ÚZPI
J. Rydlo, Ústav zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI)
Anotace
ÚZPI je institucí, jejíž historie se datuje již od roku 1926. V současné době získává, zpracovává, uchovává a zpřístupňuje jednak zahraniční a domácí odbornou literaturu, ale také další formy dokumentových anebo datových informací z oblasti zemědělství a potravinářství. Buduje tak rozsáhlé informační fondy, na nichž je založeno poskytování informačních služeb. Dnes poskytujeme služby knihovní, rešeršní a dokumentografické, vydáváme informační a vědecká periodika. V neposlední řadě poskytujeme služby prostřednictvím Internetu a zajišťujeme informační podporu státnímu poradenskému systému.
Klíčová slova:
Informační služby, knihovní služby, databáze, www
ÚZK
Ústřední zemědělská knihovna, jako jedna ze základních složek ústavu, je ústřední depozitní knihovnou pro obory zemědělství, potravinářství, lesnictví a příbuzné. Zpřístupňuje veškerou literaturu z ČR a výběrově ze zahraničí. Knihovna je depozitní knihovnou materiálů FAO pro Českou republiku.
Informační fondy získává nákupem (ÚZK je držitelem tzv. nabídkové povinnosti podle § 4 zákona č. 37/95 Sb.), povinnými výtisky (českých periodik), mezinárodní výměnou a dary.
Knihovní katalogy se zpracovávají v systému CDS/ISIS (ve formátu MAKS), dosavadní katalogy (jmenný a předmětový) se převádějí do elektronické podoby.
ÚZK zpřístupňuje informační fondy formou výpůjčních služeb (prezenčních, absenčních, meziknihovních a mezinárodních meziknihovních). Další formou zpřístupnění jsou reprografické služby (individuální, expresní, "Current Contents") a referenční služby tzv. info-pultu (tj. poskytování informací a rešerší z databází ÚZK a převzatých databází, zodpovídání ústních a písemných dotazů, přesměrování dotazů na odborné studijní pracovníky anebo na síť akreditovaných poradců.). Poskytují se také služby z automatizovaného systému firemní literatury a služby videotéky (AGROVIDEO).
Ústřední zemědělská a lesnická knihovna seznamuje uživatele s nejnovějšími informačními materiály v knihovním fondu pomocí Přehledu novinek ve fondu ÚZK, Seznamu časopisů objednaných ÚZK a seznamu AGROVIDEA.
ÚZK je členem mezinárodní sítě zemědělských knihoven AGLINET / FAO. V rámci České republiky je členem Sdružení knihoven ČR (SDRUK), SKIP a Asociace knihoven ČR.
V současné době má Ústřední zemědělská knihovna ve svých fondech více než 1,100,000 svazků a je třetí největší zemědělskou knihovnou na světě.
Rešeršní služby
Rešeršní služby se opírají o budování vlastních dokumentografických databází anebo o participaci na velkých mezinárodních systémech.
Česká zemědělská bibliografie obsahuje bibliografické a anotované záznamy o vědeckých pracích, sbornících, knihách a článcích ve vědeckých, odborných i populárních časopisech, ročenkách a článcích v denním tisku, orientovaných na zemědělství a příbuzné obory a publikovaných v ČR. Báze dat je uživatelům přístupná v Ústřední zemědělské knihovně a v příp. pracovišti sekce pro data. Uživatelům je distribuována i na disketách. Vybrané záznamy jsou přebírány Národní knihovnou do Národní článkové bibliografie.
Aktivní účast České republiky zastupované ÚZPI v informačních systémech Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství FAO AGRIS a CARIS přináší možnost využívat všechny jejich informační produkty. Z těchto informačních zdrojů se pro potřeby uživatelů zpracovávají jak retrospektivní, tak průběžné rešerše.
Prostřednictvím grantu MŠMT bude v nejbližší době zpřístupňována britská databáze CAB.
Vedle ryze zemědělských databází se zpracovávají také potravinářské databáze, FSTA a Alimis.
Informační a jiná periodika
Informační periodika vydávaná v ÚZPI, jako Zemědělské aktuality, Potravinářské aktuality, Signální informace apod., vznikala v dobách obtížné dostupnosti odborných informací ze zahraničí. V současné době mají svoji konjunkturu za sebou a proto se připravuje jejich převedení do elektronické podoby.
ÚZPI produkuje rovněž deset titulů vědeckých časopisů ČAZV, jejichž význam značně překračuje hranice dané početní omezeností komunikační komunity vědy a výzkumu.
Elektronizace informačního prostředí
Naše historické zkušenosti ukazují, že nová média neznamenají nutně zánik těch starých.
Časopisy nenahradily v prostředí odborné komunikace beze zbytku knižní produkci, televize nezničila rozhlas a video nenahrazuje film. Nyní však jsme na poli informačních procesů svědky tak velkého kvalitativního skoku, jaký neměl dosud obdobu.
Internet dokáže zpřístupnit rozsáhlé informační soubory referenčního charakteru, aktuálního zpravodajství, obchodu a také nástroje rychlé a levné komunikace.Tyto informační zdroje však nejsou díky velkému rozptýlení ani dostatečně relevantní, ani dostatečně úplné, ani dostatečně pohotové.
V informačních službách ÚZPI je nutné tyto skutečnosti respektovat. Jako praktický důsledek zákona o informacích a v souladu se záměry státní informační politiky bude UZPI rozšiřovat své informační zdroje, preferovat budeme elektronický přístup a elektronickou distribuci informačních produktů. ÚZPI je předurčen k poskytování veřejných informačních služeb, což nás vede k důrazu na služby domény www.uzpi.cz.
WWW
WWW stránky ÚZPI jsou nyní koncipovány jako systém poskytování orientace, resp. navigace ve složitém prostředí rozptýlených informačních zdrojů a jako platforma pro poskytování bibliografických referencí anebo stručných referátů excerpovaných z časopisecké, příp. jiné produkce. Vzhledem k potřebám poradenského systému se připravuje přestavba těchto služeb. Jejím principem je pokus odlišit různé informační potřeby a úroveň např. komunikace ve vědě a výzkumu, v běžné zemědělské a potravinářské praxi, nebo obecného informování. Systém by měl být stavěn (v koordinaci se záměry přestavby informačního systému MZe) na centralizované klasifikované datové základně a možnosti její vícečetné exploatace.
Centrální server
Z hlediska státního informačního systému, který má občanům poskytovat informace o všem, kde se rozhoduje o veřejném zájmu, je nutná existence centrálního databázového serveru. Toto řešení, které bude nutné tak jako tak realizovat, v sobě přináší možnost využít jej souběžně pro ukládání dalších “registrů”. Podle mého názoru je to vhodné prostředí pro informační soubory, které jsou dnes obsahem portálových služeb. Toto prostředí je vhodné také pro distribuované a decentralizované ukládání informací pomocí nástrojů vyvinutých speciálně pro internetové prostředí a tím zapojení většího počtu zainteresovaných subjektů.
Vícenásobné přístupy
Princip databázového ukládání informací pro dynamické vytváření www stránek zvládá dnes již více subjektů, které na tomto poli působí. Pro veřejné informační služby je možné v této souvislosti uvažovat o distribuovaných přístupech ke stejným datům, ale s ohledem na různý charakter informačních potřeb různě prezentovaným. Taková koncepce bude potřebovat koordinaci a spolupráci, což je ostatně již dnes namnoze pociťováno.
V rámci rozvíjení svých informačních fondů a služeb, zvláště s ohledem na funkce spojené s poradenským systémem a s ohledem na větší dostupnost Internetu, se ÚZPI více a více postupně přeorientovává z výlučného působení v oblasti vědy a výzkumu, kde se profiloval v minulých desetiletích, také na běžné informační potřeby běžné praxe, a to s plným využitím všech výhod, které nám poskytuje současná úroveň technologií, abychom učinili z informací to, čím se musí stát, tj. výrobním faktorem.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)