Zemědělské školy svírá finanční nejistota

Většině zemědělských učilišť v českobudějovickém okrese, stejně jako v celé republice, je ouvej. Stěžují si na nedostatek financí. Od října přešel tento typ škol z resortu ministerstva zemědělství pod správu krajů. Fenclův úřad údajně převedl na kraje prostřednictvím ministerstva financí jen polovinu z celkového množství peněz nutných k pokrytí nároků zadlužených škol.

"Momentálně žijeme z podstaty. Pravda, stále ještě topíme a svítíme. Ale žáci používají ofocené učebnice, o koupi nových pomůcek si můžeme nechat pouze zdát. Ještě před pár dny jsme nevěděli, jestli dostaneme peníze na listopadové výplaty," neskrývá rozčarování z napjaté situace ředitel Středního odborného učiliště zemědělského v Trhových Svinech Jan Boháč. Domnívá se, že úvodní chybu vedoucí ke krizi způsobilo ministerstvo financí tím, že při plánování rozpočtu pro zemědělský sektor zapomnělo na přibližně patnáctiprocentní nárůst objemu platů u pedagogů v odvětví. "Pokud to půjde takhle dál, obávám se, že budu muset při dalších výplatách sáhnout učitelům na osobní ohodnocení," mluví o následujícím možném dočasném opatření prodlužujícím kóma školy.

V podobném stavu se nachází i Střední integrovaná škola Hněvkovice. V letošním školním roce má téměř o sto procent více žáků než vloni, dražší energii, vyšší počet zaměstnanců a rozpočet zatížený nárůstem mezd pedagogických pracovníků. Přesto disponuje s financemi dosahujícími do výše pouhých 94 procent loňských výdajů.

"Zatím jedeme na úspory. Provoz a mzdy dofinancováváme z fondu reprodukce, tedy z odpisů. Horko těžko vydržíme tímto způsobem fungovat do konce kalendářního roku. Z 85 miliónů, které ministr Fencl na 119 krachujících zemědělských škol rozděloval, na nás zbylo 361 tisíc korun. Ty nám trn z paty nevytrhly. Na můj osobní dopis volající o pomoc reagoval ministr počátkem měsíce sdělením, že už nejsme jeho starost," uvedl ředitel hněvkovické střední integrované školy Karel Kališ. Mrzí jej, že problémy se vyhrotily v čase, kdy se děti hlásí na studium Ś a nejistý osud převáděných škol logicky negativně ovlivní jejich atraktivitu v konkurenci s ostatními učňovskými a středními školami.

Nestěžuje si pouze ředitel českobudějovického středního odborného učiliště Bohumil Valenta. "My jsme s přidělenými penězi zatím vždycky vyšli. Přiškrcenému rozpočtu musíme přizpůsobit hospodaření. Pokud získáme slíbený objem financí, vystačíme s ním s odřenýma ušima. Na potřebnou modernizaci dílen nedojde. Kvalitní výuku, teplo a výplaty pro učitele ale určitě zajistíme," neděsí se budoucnosti.

Celou záležitost hodnotí spíše jako zbytečně nafouknutou bublinu krajský radní Robert Zeman. Podle jeho slov v případě jihočeského regionu určitě neplatí všeobecně proklamovaná fáma, že kraje dostaly jen polovinu nutných prostředků Ś a že nechtějí školy s deficitním hospodařením převzít. "Žádnému z těchto školských zařízení kolaps nehrozí. Na běžný provoz a mzdy zaměstnanců od nás peníze určitě dostanou," ubezpečuje.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info