Zemědělcům začíná chybět mladá generace odborníků
08.02.2002 | Deník Mostecka
Absolventi zemědělských škol mají buď nesprávnou specializaci, nebo z oboru utíkají kvůli malým platům. Na takovém názoru se v Mostě shodla většina členů představenstva Agrární komory České republiky.
Členové představenstva Agrární komory České republiky na svém jednání v Mostě konstatovali, že českému zemědělství začíná chybět nová a mladá generace odborníků, která by zajistila pokračování existence tohoto odvětví.
"Zemědělské školy dnes produkují ekology a podobné specialisty, ale nám chybí především dostatečně kvalifikovaní zootechnici a agronomové," konstatoval Václav Hlaváček, prezident české agrární komory, jenž odmítl nedávno zveřejněný názor ministerstva školství, že absolventi zemědělských škol jsou dnes na trhu práce nadbyteční.
"Naopak zemědělci se vždy dokázali uplatnit i v jiných oborech, jako je třeba lesnictví nebo strojírenství," připomněl Hlaváček.
Představenstvo české agrární komory se navíc shodlo na tom, že po vstupu ČR do Evropské unie ještě stoupne poptávka po odbornících ze zemědělství.
"Také v našem oboru se nové technologie vyvíjejí velmi rychle, ale chybí nám lidé, kteří by na nich uměli pracovat. Navíc se celkově zvýší administrativa, kde bude také potřeba nových pracovních sil," upozornil další z členů předsednictva agrární komory.
Ředitelka Okresní agrární komory v Mostě Ludmila Holadová se spolu s ostatními kolegy také shodla na názoru, že za úbytek mladých lidí v zemědělství může i nedostatečné finanční ohodnocení zemědělců.
"Většina absolventů zemědělských škol ze svého oboru odchází hned po škole, protože nechtějí vykonávat náročnou fyzickou práci za sedm nebo osm tisíc korun měsíčně," uvedla Holadová. Prezident české agrární komory na to ale reagoval sebekriticky.
"Za to si trochu můžeme sami, protože nedokážeme dostatečně razantně bojovat za zajištění dobrých a odpovídajících cen našich výrobků," upozornil Hlaváček.
Problém se zemědělským školstvím chtějí členové představenstva Agrární komory ČR začít řešit na krajské úrovni, protože krajské úřady jsou nyní zřizovateli většiny škol. Do konce dubna by měli krajští zástupci agrárních komor prodiskutovat tuto záležitost s jednotlivými hejtmany a pak bude v rámci komory utvořena školská komise, která bude zvýšení úrovně a kvality zemědělských škol prosazovat na ministerstvech školství a zemědělství.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



