Zemědělci zřejmě tají naskladněné zásoby řepky

Reálné statistické údaje jsou v zásadním rozporu s tvrzením předsedy Zemědělského svazu (ZS) Miroslava Jirovského, podle jehož nedávného vyjádření již zemědělci prodali z letošní sklizně 95 procent řepky. Jak ale lze doložit, součet již nakoupeným objemů řepky všech rozhodujících subjektů na domácím trhu nedává dohromady ani polovinu objemu řepky z letošní sklizně.

Ten činil podle posledních zjištění Českého statistického úřadu na konci letošní sklizně celkem 985 000 tun, což byla nejvyšší úroda této komodity v historii ČR.

Dominantní tuzemský zpracovatel řepky, akciová společnost Setuza, přitom do konce letošního listopadu nakoupila podle své tiskové mluvčí Marie Logrové zhruba 140 000 tun, včetně řepky na výrobu bionafty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nakoupil pro výrobu bionafty přibližně 165 000 tun řepky a nejvýznamnější domácí exportér řepky a zároveň zpracovatel této komodity do krmných směsí, Holding Agrofert, nakoupil dosud pouze asi 170 000 řepky, z toho bylo podle generálního ředitele společnosti AGF Trading Františka Janů vyvezeno zhruba 60 000 tun této komodity do zahraničí. Řepka z letošní sklizně se přitom podle vyjádření zástupců obchodních organizací nedá na domácím trhu sehnat. Podle Janů je vysvětlení tohoto stavu jediné - zemědělci drží tuto komoditu na skladech v očekávání vyšších cen. Janů přitom nevylučuje, že část řepky již může být předprodána. "Nevěřím ale tomu, že je jí prodáno 95 procent," konstatoval Janů.

Smyslem zjevně umělého nedostatku řepky na domácím trhu je tlak na růst jejích cen. Nakoupit nemůže ani stát, SZIF již více než měsíc poptává necelých 70 000 této komodity z volného trhu na Obchodní burze Hradec Králové. Zpracovatelé by přitom tuto nejvýznamnější olejninu dovezli ze zahraničí, v obchodu s olejninami jsou ale pro domácí zpracovatele stanoveny nerovnoprávné podmínky. Zatímco totiž export řepky do zahraničí je plně liberalizován, dovoz této komodity je zatížen poměrně velkými celními sazbami. Podle generálního ředitelství cel činí standardní sazba na dovoz semen řepky 72,7 procenta a preferenční sazba 60 procent, podobně je při vstupu na území ČR zdražen dovoz semen slunečnice, kde činí standardní celní sazba 48,4 procenta a preferenční 40 procent.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info