Zemědělci se musejí rozhodnout, v čem budou dále podnikat

Fenclovo ministerstvo oceňuje nezávislou studii výzkumných pracovníků, chce však znovu prověřit některé její závěry.

Odbornici upozorňují, že česká agrární cesta do Evropy může připomínat vývoj v nových spolkových zemích Německa. České zemědělství se nejpozději po vstupu do Evropské unie ocitne na rozcestí, kterým směrem se vydat. Tvrdí to studie Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, která se snaží odhadnout, jak budou domácí podnikatelé schopni obstát v konkurenci po vstupu Česka do EU.

Zprava předpokládá, že ekonomická pozice výrobců rostlinných produktu by se v unii oproti dnešku mohla znatelně zlepšit. Naopak konkurenceschopnost producentu v živočišné výrobě by se v některých případech mohla i zhoršit. Odbornici dále konstatuji, že by se pak Česká republika mohla dat cestou nových spolkových zemí Německa. V těchto zemích, čili na území bývalé NDR, totiž za posledních deset let výrazně poklesla živočišná výroba. Například produkce vepřového masa se snížila o 70 procent. Proti tomu v teto části Německa vzrostla za deset let produkce obilovin o více než 40 procent.

Práce výzkumného ústavu pak upozorňuje, že vzhledem k přírodním podmínkám čeká domácí zemědělství budoucnost spíše v méně intenzivní produkci, než je živočišná výroba. Zelenou by ovsem měla dostat podle dosavadní politiky unie podpora podnikatelů při údržbě krajiny či rozvoji agroturistiky.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info