Zemědělci chtějí do vstupu do EU zdvojnásobit plochy vinic
08.10.2001 | Agris
Do doby svého vstupu do Evropské unie by měli zemědělci v ČR vysadit oproti současnému stavu dalších asi 12 000 hektarů vinic. Uvedl to na nedávném výročním setkání představitelů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) se zemědělskou veřejností a zástupci bank ministr zemědělství Jan Fencl. Ministr tak reagoval na požadavek prezidenta Agrární komory (AK) Václava Hlaváčka, který na uvedeném setkání apeloval na stát i banky ve jménu podpory produkce v zaměření na speciální kultury.
"Zaměření na specielní kultury, jako je chmel, ovoce a víno si zasluhuje zvýšenou pozornost - v současné době však nelze kvůli nedostatku peněz podnikatelské záměry v těchto oblastech realizovat," uvedl Hlaváček. Požádal při té příležitosti zástupce bank, aby projevili vůli pro realizaci takových záměru v horizontu tří let. Do rozvoje vinic by se mělo podle představy AK ročně investovat zhruba 1,5 miliardy korun, to znamená pět až šest miliard do doby předpokládaného vstupu ČR do Unie.
Podle Fencla má rozvoj domácího vinařství velkou šanci, protože domácí produkce kryje v současné době domácí spotřebu pouze z poloviny. Poptávka po kvalitních českých vínech navíc podle ministra s růstem kultury konzumace vína poroste. "V ČR není žádná jiná komodita, ve které můžeme do doby vstupu do EU tak expandovat, jako je tomu u vína - po vstupu do Unie se již bude výměra vinic a produkce již pouze regulovaným způsobem snižovat," konstatoval ministr.
Stát je přitom podle něj v expanzi domácí produkce připraven zemědělcům pomoci. "Urychlíme identifikaci půdy ve vinařských oblastech a vinařských tratích a umožníme pronajmout tuto půdu komukoli na 20 let. Podstatné je, aby do vinařství přišel kapitál. Když ten kapitál bude v tuzemsku, budu tím potěšen, ale pokud ne, je naším zájmem, aby kapitál do vinařství přišel, vysadil v ČR vinice, produkoval u nás kvalitní vína a měl v ČR zajištěn jejich odbyt," zdůraznil ministr. Fencl následně apelovat na představitele bank, aby se v rozvoji vinařství v ČR angažovali.
Současná plocha vinic v ČR činí zhruba 12 000 hektarů, především v oblastech jižní Moravy.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)