Začíná boj o agrární dotace

Snaha českých agrárních politiků získat co nejvyšší příděl budoucích zemědělských dotací z bruselské pokladny nabírá obrátky. Potvrzuje to i víkendová diskuse mezi ministrem zemědělství Janem Fenclem a bruselským agrárním komisařem Franzem Fischlerem.

Spor je o takzvané přímé platby. Ty unie vyplácí všem svým farmářům za produkci některých zemědělských komodit.

Fischler již poněkolikáté upozornil, že by noví členové tyto platby zřejmě nedostávali v plné výši. "Je zcela nesprávné si myslet, že jednoduše musíme současnou zemědělskou politiku unie přenést na kandidátské země," naznačil komisař. Fencl ale zdůraznil, že v unii musí mít všichni zemědělci stejné podnikatelské zázemí. "Nevím, jak bychom opak vysvětlovali našim rolníkům," řekl. Evropská komise má navrhnout řešení tohoto problému do konce ledna a na jaře o něm bude diskutovat s členskými státy unie.

Zatímco agrární diplomaté zvažují politické dopady, tuzemští podnikatelé diskutují o tom, zda budou přímé platby opravdu nezbytné pro životaschopnost českého zemědělství v rozšířené Evropské unii. Názory se různí.

"Je to nutnost. Pokud totiž máme splnit všechny podmínky, všechny předpisy unie, podle nichž máme hospodařit, tak se bez plnohodnotných přímých plateb neobejdeme," tvrdí Jiří Zelenka, předseda Zemědělského družstva Krásná Hora na Příbramsku zaměřeného na produkci mléka. "Kvůli normám, které chce unie, jsme třeba už teď investovali dvacet miliónů do likvidace odpadů. Je to z půjčky, kterou musíme splatit," říká.

Naopak farmář Josef Stehlík z Chodouně na Berounsku, rovněž výrobce mléka, nepovažuje přímé platby za žádnou spásu. "Kdo teď tvrdí, že neobstojí bez přímých plateb, je s prominutím blázen. Nepostradatelné by byly jen tehdy, kdyby i všechny další cenové relace byly srovnatelné s unií. Ale my i po vstupu budeme mít výrobní náklady nižší než tamní farmáři," míní.

Odhad přímých plateb za některé agrární produkty, které by zemědělci mohli získat po vstupu do EU (v korunách za rok)

Jatečný skot: Mléko a mléčné výrobky:

krávy 3 000 na kus prémie na tunu kvóty 640

telata 1850 na kus doplněk prémie

býci 7 800 na kus na dojnice 1500 na kus

krávy bez tržní platba na plochu 13 000 na hektar

produkce mléka 7 400 na kus exportní subvence až 80 tisíc na tunu

Chmel: 17 800 na hektar

Poznámka: Jde o odhad podle současné výše přímých plateb v EU.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info