Z koupaliště budou sádky
20.11.2001 | Mladá fronta Dnes
Na opravu již několik let vypuštěného a chátrajícího koupaliště v Nechanicích město nemá peníze. Místní rybáři proto radnici navrhli, že si bazény pronajmou pro chov ryb. Nechanické koupaliště vzniklo v polovině padesátých let a po čtyřiceti letech dosloužilo. Zchátraly šatny, plot kolem zrezivěl a rozpadl se. Do prázdných bazénů jen občas naprší, ale už dávno v nich nebylo tolik vody, aby si lidé mohli zaplavat. Z popraskaného betonu vyrůstají vrbové keře, které nikdo neposekal, stejně jako louku v okolí. "Dva velké bazény chceme vyčistit, vyspravit trhliny ve dně a stěnách a využívat je jako sádky," plánuje jednatel místní rybářské organizace Josef Lamr. Záměr rybářů mohly zhatit složité vlastnické vztahy, protože bazény patří Nechanicím, ale majitelem většiny okolních pozemků jsou nedaleké Kunčice. I když mezi obcemi prý panuje rivalita, na využití areálu mají naštěstí oba starostové shodný názor. "Zastupitelé už dali ke zřízení sádek souhlas. Bazény jsme pronajali rybářům na tři roky za korunu ročně. Důležité je, že zmizí nepořádek a nebude ohrožovat děti, které si tam chodí hrát," sdělil nechanický starosta Jan Novák a dodal, že koupaliště by se dalo obnovit asi za dva a půl milionu. "Ty ale v rozpočtu Nechanic nejsou. Na zprovoznění bazénů rybářům postačí jen několik tisíc, demolici zničených šaten zaplatí město," řekl starosta. S Kunčicemi zatím nikdo nejednal, ale i ty uvítají, když se rozpadlé koupaliště využije. "O plánech rybářů vím zatím jen z doslechu, ale když přijdou, vyjdeme jim vstříc," slíbil starosta Květoslav Kvasnička. Nechanice mívaly s koupalištěm starosti po desítky let, protože voda z bazénů unikala trhlinami. "Bývalo v ní hodně kalu z polí, i když kupodivu nebyla hygienicky závadná. Hasiči museli bazény často vymývat," uvedl Novák. Když v okolí vznikly písníky a vyrostlo koupaliště v nedalekém Lodíně, Nechaničtí dali přednost jejich čisté vodě a zájem o koupaliště klesl. Přesto na ně rádi vzpomínají. "Bývalo oblíbeným centrem letní zábavy. Jsem ráda, že bazény využijí alespoň rybáři, ale lidi by asi víc potěšilo, kdyby se v nich mohli znovu koupat," řekla Květuše Vondrová z Nechanic.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



