WTO chce zefektivnit svou práci
16.11.2001 | Hospodářské noviny
Evropská unie na konferenci o liberalizaci obchodu neprosadila řadu svých požadavků
V nadcházejícím kole vyjednávání o další liberalizaci obchodu se nezmění jen výměna zboží, ale také sama Světová obchodní organizace. Především má zjednodušit a zprůhlednit svou práci. Výrazem toho má být realizace závěrů deklarace z Dauhá do konce roku 2004. Poslední, tzv. uruguayské kolo liberalizace, ještě pod záštitou Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT), trvalo osm let, ačkoli se předpokládala jen poloviční doba.
V Dauhá se podařilo dosáhnout kompromisu v dlouholetých přích o obchodu se subvencovanými agrárními produkty. Exportní dotace se mají postupně snižovat. Dlouhodobě mají být odstraněny všechny formy podpory. Avšak v deklaraci z Dauhá se výslovně uvádí, že to není cíl pro rok 2004.
Evropská unie musela slevit z řady požadavků, které chtěla v Kataru bránit zuby nehty. Platí to také o užším propojení obchodu a ekologie. Do deklarace se dostalo jen konstatování, že v nadcházejícím vyjednávání budou zohledněny některé mezinárodní dohody o ochraně životního prostředí. Rozvojové země zprvu odmítaly i tuto formulaci.
Brusel se vůbec neprosadil s požadavkem povinného označování produktů značkami stvrzujícími "ekologickou nezávadnost" jak produktu samotného, tak jeho výroby. Tím se bude zabývat specializovaný výbor WTO. V roce 2003 by se měla touto otázkou zabývat následující ministerská konference.
Nejdříve v roce 2003 se začne s vyjednáváním o zásadních úpravách pravidel hospodářské soutěže a investování. Jde o přání EU, která chce chránit členské země před praktikami v zemích, jež nemají vlastní pravidla o konkurenci a investování. Tomu, aby se o tom začalo jednat okamžitě, zabránily rozvojové země. Argumentovaly nedostatečnými znalostmi a neschopností zřídit dohlížitelské instituce. Průmyslově vyspělé státy chtějí svým "chudším" partnerům poskytnout v budoucnosti pomoc.
Zcela zkrachoval pokus Bruselu o propojení WTO a Mezinárodní organizace práce. Unie chtěla touto cestou prosadit celosvětově platné sociální a pracovní standardy.
V srpnu příštího roku dojde k plánované výměně generálních ředitelů WTO. Novozélanďana Mikea Moora vystřídá Thajec Supačaj Paničpakdi. Nový šéf má jasnou představu o reformách: Zjednodušit a zefektivnit činnost. Větší pravomoci pro WTO. Více peněz na technickou pomoc rozvojovým zemím.
A především chce Supačaj zrušit princip konsenzu, na kterém dosud WTO pracuje, protože to zavádí organizaci nad propast bezmocnosti. V neposlední řadě chce budoucí ředitel zrušit bojkoty a sankce jako nástroje vynucování. Místo toho, říká ředitel - se WTO musí snažit o prosazení globální obchodní politiky, která bude motivovat ke správnému jednání.
"Má funkce mi nedává moc k prosazení všech změn. Ale umožňuje mi prezentaci nových nápadů," říká Supačaj.
Další články v kategorii Podnikání
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)