Welfare je jednou z hlavních priorit veterinárního dozoru
05.10.2000 | SVS ČR
Bez ohledu na to, co je zrovna mediálně upřednostňováno, patří mezi hlavní priority Státní veterinární správy ochrana zdraví lidí a zvířat a péče o pohodu zvířat. To znamená, že dbá na bezpečnost potravin živočišného původu a na welfare zvířat.
Při příležitosti svátku svatého Františka z Assisi, který je považován za patrona ekologů a také ochránců zvířat uvádí Státní veterinární správa ČR, že její inspektoři od počátku roku uskutečnili od počátku roku kromě kontrol v chovech hospodářských zvířat i 125 kontrol v chovech kožešinových zvířat (norků, lišek, fretek, činčil a nutrií), které zejména ochránce zvířat zajímají a zkontrolovali 3 181 zvířat. Proti loňskému roku zaznamenali znatelný úbytek počtu chovaných kožešinových zvířat a nezjistili takové nedostatky v chovech, které by odůvodňovaly jejich uzavření. Je nutné připomenout, že orgány veterinárního dozoru sledují, zda je naplňována litera zákona, tj. veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tudíž je nutné, aby inspektoři postupovali jedině podle platných zákonných norem, i když mohou mít na chov kožešinových zvířat názor jakýkoli .
Přestože je dnes veřejné mínění nakloněno zvířatům, je někdy možné přirovnat úsilí ochranářů i veterinářů o uplatňování welfare k úsilí svatého Františka, který kázal zvířatům, protože mu lidé nechtěli naslouchat.
Nový pohled na welfare přineslo i zasedání Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE), které probíhalo od 18. do 24. 9. v Jeruzalémě v Izraeli. Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, který se jej jako delegát ČR zúčastnil, řekl, že aspekt welfare je součástí tzv. Strategického plánu pro rok 2001 - 2005. Regionální komise OIE pro Evropu na svém zasedání v Jeruzalémě přijala doporučení č. 4, v němž je konstatováno, že OIE jako mezinárodní organizace, která je nejlépe kvalifikovaná pro otázky týkající se ochrany a pohody zvířat, vytvoří ad hoc skupinu, která se bude problematikou welfare intenzivně zabývat. Josef Holejšovský zdůraznil, že jde o významný posun této problematiky, a to na úroveň skutečně mezinárodní. Mezinárodní úřad pro nákazy (OIE) zahrnuje více než 150 členských států z celého světa.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)