Výzkum varuje agrární podnikatele

Agrární podnikatelé se těší, že v Evropské unii jim bude mnohem lépe. Dostanou konečně pořádné dotace z Bruselu a budou tak západoevropským farmářům více než zdatnými konkurenty. Ale možná se trochu mýlí.

Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky totiž vypracoval studii, která kromě kladů upozorňuje i na možná rizika vstupu do unie. Ředitel ústavu Tomáš Doucha se už setkal i s ostřejší kritikou svých názorů.

OTÁZKA: Proč vlastně naše zemědělce vyvádíte z jejich klidu?

"Naší prací je odhadovat, jak na tom české zemědělství v unii skutečně bude. Pokud jsou to někdy zjištění nepříjemná, pak je zveřejňujeme proto, aby se s nimi naši agrární podnikatelé stačili včas vypořádat.

OTÁZKA: Jak by se měly přizpůsobovat poměrům v unii naše zemědělské podniky?

Předešlu, že agrární podnikání obecně se bude muset mnohem více zaměřit na takzvané multifunkční zemědělství. To znamená neklást důraz jen na produkci potravinářských surovin, ale zdůrazňovat starost zemědělců o údržbu krajiny, zaměstnanost na venkově, agroturistiku a podobně. Stručně řečeno, na tyto formy podnikání totiž Brusel bude dávat peníze.

Pokud jde přímo o strukturu našich podniků, není bohužel do budoucna moc vhodná. Nejde jen o to, že máme podniky s větší výměrou, a unie dotacemi bude podporovat spíše menší rodinná hospodářství. Ani vlastnická struktura podniků u nás není moc dobrá.

OTÁZKA: Významným rizikem při vstupu do unie může být špatný odhad zhodnocení zemědělské produkce. Dosud se říká, že především v živočišné výrobě můžeme evropskou konkurenci takříkajíc převálcovat. Vaše studie ale říká něco jiného.

Vážně se zdá, že v Evropské unii by získali větší konkurenceschopnost hlavně naši producenti v rostlinné výrobě. Pěstitelé potravinářského obilí, olejnin, i cukrovky. Horší se to jeví u živočišné výroby. Ještě u jatečného skotu a mléka o takové riziko nepůjde. Produkce prasat a drůbeže nám ale vychází jako nejméně perspektivní. Jasně řečeno, může se stát, že leckteří tuzemští výrobci prasat nebo drůbeže v Evropské unii nepřežijí.

OTÁZKA: Tyto názory ale působí převratně. Jak je našim podnikatelům vysvětlujete?

Zdůrazňujeme, že nevěštíme z křišťálové koule, ale vycházíme z ověřených předpokladů vývoje agrární politiky v unii, světových cen ve světě, kursů měn, odhadů světových organizací - zkrátka ze všech dostupných informací. A dodáváme, že i naše odhady se mohou časem měnit. Podnikatelé sice nejprve nad našimi informacemi vrtí hlavou, ale vzápětí se po nich pídí a chtějí další podrobnosti.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info