Vývozcům potravin hrozí velké pokuty
08.08.2000 | Slovo
Kdo chce vyvážet se státní podporou a dotovat úroky z úvěrů, musí splnit podmínky státu. Zemědělcům by se mělo platit do 30 dnů. Stát podmínil dotovaný vývoz přebytků mléka mimo jiné třicetidenní dobou splatnosti. Nikdo by již zemědělcům neměl platit za dva či tři měsíce po odebrání zboží. Je to přežívající nešvar, na který nemají zatím zemědělci potřebné legislativní zbraně. Zákony umožňují i roční lhůty splatnosti a tak tato podmínka měla být první hrází neplatičům.
Proti této podmínce, která se netýká jen podpory vývozů, ale i možnosti dotování úroků z úvěrů státem, chce zakročit Potravinářská komora. Nesouhlasí s návrhem ministerstva zemědělství na podporu úroků z úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu v příštím roce. Nelíbí se jí, že by se žadatel o dotaci musel zavázat ke třicetidenní době splatnosti za odebrané zboží.
Nové pravidlo by postihlo zejména exportéry mléčných výrobků, protože by mohli přijít nejen o dotace na vývoz přebytků, ale i o úhradu úroků z větších úvěrů. Pokud jde o dotaci exportů, ze subvenční částky 2,8 miliardy korun mohou čerpat podpůrné prostředky jen ty mlékárny, které zemědělcům platí do jednoho měsíce po odebrání suroviny v ceně 7,50 koruny za litr. Některé farmy a zemědělská družstva se také snaží uzavřít dlouhodobé dohody se zpracovateli masa, aby jim za jatečná zvířata zaplatili do třiceti dnů.
,Do měsíce ale neplatí nikdo," uvedl viceprezident komory Jaroslav Camplík. Potravináři proto ministerstvu navrhnou, aby platební podmínky definovalo v jednotlivých dodavatelsko-odběratelských smlouvách. S tím samozřejmě nesouhlasí představitelé zemědělců.
Tajemník Agrární komory Jan Záhorka připomněl, že subvencované vývozy s podporou státu měsíční dobu splatnosti berou jako jednu z podmínek dotačních pravidel. Ti, co předepsané podmínky nesplnili, zaplatí velké pokuty. Přestupky odhalil i Nejvyšší kontrolní úřad.
Mnohamilionové sankce zřejmě neminou ani prezidenta Potravinářské komory MiIana Teplého za přestupek Jihočeských mlékáren, které řídí. Platil dodavatelům nižší než garantovanou cenu za mléko a v platbách se opožďoval.
,Spotřebitel, který je na konci potravinového řetězce platí v obchodě ihned," řekl Záhorka. Nikdo s ním nediskutuje o tom, kdy za zboží zaplatí." Bude-li se promptně platit i na začátku tohoto řetězce, kde stojí zemědělci, nezbude ostatním článkům nic jiného než se tomuto rytmu přizpůsobit," konstatoval Záhorka.
Doposud jsou zemědělci v roli toho, kdo úvěruje podnikatelské aktivity zpracovatelů a obchodu. Obchodní partneři jim doby splatnosti neúměrně prodlužují. Přitom v zemích Evropské unie se striktně doba splatnosti dodržuje a nepřesahuje 30 dní. Potravinářská komora ale naproti tomu považuje za ,obvyklou splatnost" 65 až 70 dní.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)