Volary ještě v parku zůstanou
05.10.2006 | Silvarium
Volarské zastupitelstvo prozatím odložilo rozhodnutí o vyjmutí svého majetku z šumavského národního parku. Zastupitelé vyjmutí zhruba osmi set hektarů lesů připravovali kvůli nespokojenosti s chováním správy parku a ministerstva životního prostředí.Opuštěním parku už pohrozilo více šumavských obcí, Volary jsou ale v tomto směru zatím nejdále. O přípravě vyjmutí svých pozemků z šumavského národního parku rozhodlo volarské zastupitelstvo při jednání o stanovisku k chystaným novým zónám už letos na jaře. Vzhledem k současné politické situaci ale své definitivní rozhodnutí odložilo.
V souvislosti se změnou vlády a vedení ministerstva životního prostředí chtějí volarští zastupitelé vyčkat, zda nedojde ke změně vize dalšího směřování národního parku. "K tomuto tématu se vrátí nové zastupitelstvo na svém prvním jednání v roce 2007," řekl Právu volarský starosta Radek Mrkvička (ČSSD).
Pokud by se příští rok volarští zastupitelé skutečně rozhodli svůj majetek z národního parku vyjmout, museli by o svých názorech přesvědčit ještě vládu, která jediná může o vyjmutí rozhodnout. Potřebné podklady má volarská radnice připraveny a musela by přesvědčit premiéra nebo vicepremiéra či ministra životního prostředí, aby návrh na vyjmutí volarského majetku vládě předložili. "Nechceme předbíhat a chovat se unáhleně. Chceme rozhodnout na základě dalšího vývoje toho, kam by mohl Národní park Šumava směřovat. Může dojít k takovým změnám, které by nás přesvědčily o výhodách dalšího setrvání v parku," řekl na informačním serveru Prachatickonews Mrkvička.
Radnice chce podle něho mít možnost ovlivňovat dění v parku a mít možnost hospodařit se svým majetkem. Volary totiž mají v šumavském národním parku zhruba 781 hektarů lesů.
Podle starého lesního hospodářského plánu vyčíslila radnice svou ztrátu kvůli omezenému hospodaření na zhruba pět miliónů korun ročně.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



