Vinaři doufají, že jim krize přiláká turisty
09.03.2009 | Denik.cz
Vinařská turistika přináší na jih Moravy miliony korun, i když kvůli krizi zájem klesá.
Vyjet si na kole mezi vinohrady, během dne navštívit nějaký ten zámek a večer úspěšně zakončit v jednom z mnoha vinných sklípků. Tak nějak asi vypadá ideální dovolená na jižní Moravě, které přichází na chuť stále více českých turistů.
Byť zatím neexistují žádná oficiální data, sami vinaři říkají, že se počet návštěvníků za posledních pět let minimálně zdvojnásobil.
„Hlavní posun vidím v tom, že se k nám lidé naučili vracet,“ potvrzuje Marek Lacina z Velkých Pavlovic.
Vinařská turistika podle odhadů vytváří na Moravě asi deset tisíc pracovních míst a jejich počet možná ještě vzroste kvůli rozšiřování nabídky doprovodných služeb. Vinaři se totiž naučili, že vydělat se dá nejen na vínu. Sami přiznávají, že větší zisky mají třeba z ubytování.
Víno není vše
Například Vít Sedláček má u svého sklípku několik pokojů a už teď říká, že jsou obsazené na měsíce dopředu.
Zájem o vinařskou turistiku přilákal také celou řadu investorů, kteří vložili své peníze do výstavby hotelů. Jedním takovým je i hotel Kraví hora v Bořeticích, ve kterém podle svého ředitele Aleše Proschka bylo po celý loňský rok plno.
„Vsadili jsme na kongresovou turistiku. Vloni jsme tu měli i tři školení denně,“ říká.
Ovšem do budoucna to nemusí být až tak růžové, firmy kvůli krizi začaly nich škrtat právě v této oblasti, takže školení ve sklípcích jsou pro mnohé z přílišným luxusem. Některé jihomoravské hotely proto hlásí až padesátiprocentní pokles objednávek.
Na druhou stranu podle místních podnikatelů může krize vinařské turistice i pomoci. Lidé jsou šetrnější a budou hledat levnější alternativu drahých zahraničních dovolených. Je proto pravděpodobné, že výběr padne právě na jižní Moravu.
Vinné festivaly
Vinaři si to uvědomují. Letos proto přišli s novinkou jménem Festival otevřených sklepů, kdy své sklípky otevře přes 40 vinařů naráz.
„Za vším stojí naše dlouhodobé úsilí dát vinařské turistice na jižní Moravě světovou úroveň. Budeme se snažit oslovit opravdové milovníky vína, kteří přijdou na festival poznat vinaře a jejich vína, aby si je pak v klidu nakoupili a přátelům u sklenky doma převyprávěli, jaké na Moravě umíme s vínem nevídané kousky,“ říká Juraj Flamik, jeden z organizátorů.
Festival otevřených sklepů se bude pořádat čtyřikrát do roka, vždy v jedné ze čtyř vinařských oblastí. V březnu, konkrétně 21. až 22., to bude oblast Modré hory na Velkopavlovicku.
Další články v kategorii Podnikání
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)
- Firmě Tekoo, která obchoduje s ovocem a zeleninou, klesly tržby a také zisk (15.06.2026)
- Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby a plánuje pořídit novou pražicí linku (11.06.2026)
- FOTO: Trus hlodavců i u rohlíků. Inspekce zavřela večerku v Chocni (09.06.2026)

Tweet



