Vinaři dostanou letos od kraje miliony
04.03.2002 | Mladá fronta Dnes
Nové vinice v okolí tří vinařských škol a učilišť v Jihomoravském kraji, podpora pěstování domácích odrůd sazenic vinné révy v Lednici a také peníze pro mladé začínající vinaře. To vše za 20 milionů. Jihomoravští krajští radní chtějí letos podpořit odvětví, které dává práci zhruba deseti tisícům lidí.
O devět tisíc více zaměstnaných lidí ve vinařství očekávají krajští radní od toho, že společně se státem přispějí na výsadbu nových vinic. A to především v okresech, kde je nejvyšší nezaměstnanost v regionu, tedy na Znojemsku, Hodonínsku a Břeclavsku. Deset milionů korun letos získají vinařské školy a učiliště ve Valticích, v Mikulově a Bzenci. "Vinice u těchto škol se dlouho neobnovovaly, jsou hodně zanedbané, ministerstvo zemědělství na ně nemělo peníze. Proto je dobře, že obnovu vinic zaplatí kraj," řekl předseda Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Martin Sedlo. Hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek přiblížil, že v okolí vinařských škol bude vysázeno čtrnáct hektarů nových vinic. "Půjde o nesmírně kvalitní vinice, které budou sloužit jak studentům, tak také ke zlepšení hospodaření těchto škol," řekl Juránek. Dalších pět milionů korun pak dá kraj na šlechtění a pěstování tuzemských odrůd vinné révy. Tyto peníze dostane lednická zahradnická fakulta brněnské zemědělské univerzity. "To je důležité pro to, aby při vysazování nových vinic byl dostatek sazenic z domácí produkce," řekl zástupce jihomoravského hejtmana Lubomír Šmíd. "V minulém roce získala lednická fakulta k tomuto účelu novou budovu. Peníze od kraje pomohou k vybavení této budovy," řekl Sedlo. Dalších pět milionů pak budou moci získat od kraje mladí začínající vinaři, kteří se rozhodnou vysadit nové vinice. "Tady jde spíše o podporu symbolickou, letos jde od státu na výsadbu nových vinic dvě stě milionů korun. Proto pět milionů půjde rozdělit velmi rychle. Je ale dobře, že se kraj vinařství rozhodl podpořit," konstatoval Sedlo. Hejtman Juránek přiznává, že peněz pro mladé vinaře příliš není. "Jde ale o to, že se už chceme přizpůsobit tomu, co je nyní v Evropské unii. Tam totiž nové vinice mohou vysazovat právě jenom mladí farmáři. Ve spolupráci s obecními úřady chceme takové lidi vytipovat a peníze jim dát," řekl hejtman Juránek. V republice je nyní asi jedenáct tisíc hektarů vinic, více než devadesát procent je jich v Jihomoravském kraji. V kraji se vyrobí padesát procent vína, které se v zemi spotřebuje. Vinařství po veletržnictví také zaměstnává ať už přímo nebo nepřímo na jižní Moravě nejvíce lidí.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



