V označování hovězího se vyskytují závady
15.11.2001 | Agris
Zhruba každá desátá kontrola prováděná inspektory okresních veterinárních správ od doby nabytí účinnosti vyhlášky o označování hovězího masa zjistila závady. Informoval o tom dnes tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben
"Lze říci, že asi v deseti případech ze stovky uskutečněných kontrol byly zjištěny závady. V říjnu například v Praze provedli inspektoři 279 kontrol speciálně zaměřených na značení hovězího masa v prodejnách a zjistili 22 závad. Tyto závady zjišťovali především v první polovině měsíce, bezprostředně po nabytí účinnosti vyhlášky. V Jihomoravském kraji byly z 689 kontrol byly v 71 případech zjištěny drobnější závady," konstatoval mluvčí. Zjištěné závady přitom podle Dubna spočívaly zejména v technických problémech při přenosu informací z jatek přímo na pult řeznictví.
K žádným závažným pochybením podle výsledků kontrol ale podle Dubna nedochází. I z toho důvodu tak zatím nebylo zahájeno žádné správní řízení. "Všechny případy byly zatím řešeny domluvou nebo protokolem se stanovením lhůty k odstranění zjištěných závad a následnou kontrolou," řekl Duben.
Při kontrolách přitom museli veterinární inspektoři museli odpovídat na různé otázky a řešit konkrétní situace. "Například upřesnit, že pokud jde maso přes více bouráren, zejména při dalším zpracovávání, musí být označena poslední bourárna. V dokladech pak musí být dosledovatelné maso až k chovateli. To je také smyslem všech veterinárních opatření," informoval Duben.
Mluvčí dále připomněl, že u hovězího masa je třeba uvádět věkovou kategorii zvířat (tj. zda jde o mladý skot, mladý býk, volek, jalovice nebo kráva), dále pak registrační číslo zvířete, číslo schválení jatek a číslo schválení bourárny, evidenční číslo posledního chovu, datum porážky a u kusu vyšetřeného na BSE číslo laboratoře. Již od počátku roku přitom nesmí na jatkách přijmout dobytče, které není identifikovatelné. "Za nešťastné lze považovat údajné vyjádření některých řezníků, že nařízení vyhlášky 326/2001 nebudou brát vážně," zdůraznil Duben.
Při zjištění jakéhokoli, zejména úmyslně špatného označování mohou orgány veterinárního dozoru, ale i Česká zemědělská a potravinářská inspekce uložit pokutu až do výše tří milionů korun. Není-li maso označeno, lze uložit pokutu do jednoho milionu, v případě nedostatečného označení, které by bylo možné posoudit jako klamavé, může pokuta také dosahovat až tří milionů korun.
Další články v kategorii Podnikání
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)