Úroda jablek byla ideální, tvrdí šéf ovocnářů Muška

Šéf sdružení českých ovocnářů a největšího jihočeského ovocnářského družstva v jihočeských Chelčicích Jaroslav Muška si na letošní úrodu nestěžuje. Velké sady v Čechách a na Moravě vykázaly mírně podprůměrnou úrodu jablek, drobní pěstitelé klesli až na dno. Ovocnářům z takzvaných intenzivních sadů to dává naději, že produkty lehce prodají na domácím trhu. "Méně se urodilo i ve státech Evropské unie. Budeme to mít celkově jednodušší," tvrdí Muška.

* Už v polovině léta jste avizovali, že úroda hlavně jablek bude slabší. Naplnila se prognóza?

- Nejvíc poklesla úroda u samozásobitelů. To znamená u zahrádkářů a drobných sadařů. Po loňské nadúrodě se stromy vysílily, navíc letošní produkci poškodily kroupy. Celkově jsou jablka menší a méně kvalitní. Odhadujeme, že z malých sadů se letos sklidí maximálně sedmdesát až osmdesát tisíc tun jablek, zatímco vloni to bylo dvě stě padesát tisíc tun. Pochopitelně - v celé České republice. To se následně musí projevit v domácnostech. Babička z venkova nepřiveze rodině do města dost jablek na zimu a spotřebitel bude závislý na obchodních sítích. V intenzivních sadech je naproti tomu průměrná úroda, i když je oproti loňsku trochu nižší.

* Kolik tyto sady sklidí?

- Je to asi sto třicet pět tisíc tun jablek, ovšem z toho je asi třicet tisíc tun také nějakým způsobem poškozených. Tato jablka jdou na moštování. Do obchodů se tak dostane asi sto tisíc tun jablek.

* Říkáte, že menší úroda jablek postihla celou Evropu. Co to znamená? Využijete šanci, budete zkoušet exportovat ve větší míře?

- Zůstáváme u kvót, víc si nemůžeme dovolit. Pro nás je šance doma. Kromě několika málo odrůd se bude i méně dovážet, a tak se soustředíme na domácí trh. Hlavně chceme vydržet s jablky ve skladech, abychom dokázali reagovat na vyšší poptávku až do příštího roku. Zatím jsme vyvezli 140 tisíc tun jablek na moštování.

* Přesto jsou k nám dveře z Evropy otevřené. Co se dováží?

- Jsou to hlavně hrušky, ty jsou ale pro běžného spotřebitele drahé. Z jablek jen některé odrůdy, pouze na doplnění sortimentu.

* Proč se tedy nepokoušíte víc prorazit na Západ?

- Pořád trvá minimální vstupní cena, která vyjde na čtyřiadvacet korun za kilogram. Při stávajícím nedostatku jablek na domácím trhu je zbytečné ovoce vyvážet. Tradičně vyvážíme na Slovensko, kde jablka nemají. Celkově se však dá říci, že je pro nás letošní rok jednodušší.

* Řekněme rovnou - jablka budou drahá.

- Už teď prodáváme kilogram jablek za osm až čtrnáct korun. Ve velkých marketech se naše jablka objevují v cenách od sedmnácti do dvaceti korun, zatímco vloni stál v obchodech kilogram tak sedm až čtrnáct korun.

* Už několik let voláte po dotacích na sklady a rekonstrukci sadů. Vyslyšel stát vaše prosby, nebo jsou české sady stále ohrožené?

- Příspěvky na sady jsou funkční a celkem trvají. Co se týče podpory rekonstrukce skladů a nových technologií, na tom pracujeme už dva roky. Když to dobře dopadne, začnou se dotovat už v příštím roce.

* Přesto několik let hrozíte, že sady zaniknou.

- Přežíváme i díky stávajícím sadům. Musíme ale zakládat nové a kvůli konkurenci zkoušet nové odrůdy. Potřebujeme sklady s chlazením, kde vydrží úroda do května až června dalšího roku. Z loňské sklizně se nám podařilo v České republice takto udržet sedm tisíc tun jablek.

* Rekonstruujete sklady také v jižních Čechách?

- Máme dobrou zprávu. Našemu družstvu Zemcheba Chelčice se podařilo koupit provoz ve Lhenicích. Začínáme tam pomalu zavádět místní sklad s ochrannou atmosférou, tedy na nejmodernější skladovací technologii.

* Kdysi slavné ovocnářské družstvo ze Lhenic může tedy pokračovat.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info