Unie hodnotí Česko dobře

Proces z Melku může být uzavřen za několik týdnů, ale osud kapitoly o energetice zůstává nejistý.

Minimálně někteří komisaři Evropské komise, mezi nimi Günter Verheugen, si uvědomují, že rozšíření patnáctky bude prospěšné i dosavadním členům. Řekl to včera český vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, který právě s Verheugenem, komisařem pro rozšíření, včera jednal.

"Časové okno, ve kterém lze EU úspěšně rozšířit, je omezeno," řekl podle Špidly Verheugen, což český vicepremiér označil za důležité. Unie i proto hodlá podle Špidly "zintenzívnít úsilí při vyjednávání s kandidáty".

Vicepremiér s komisařem obecně hovořili o letošní hodnotící zprávě Bruselu, která se za dva týdny stane oficiálním textem. "Připomněl jsem, že její loňská pasáž, týkající se plnění ekonomických kritérií, byla nešťastná a výslovně jsem řekl, že to bylo nespravedlivé a neodpovídalo to realitě," řekl Špidla. Evropská komise zařadila v roce 2000 z hlediska plnění ekonomických kritérií ČR až za Polsko, Maďarsko a Estonsko. "Pan komisař tuto mou námitku uznal," pokračoval Špidla, "a v zásadě mi sdělil, že se takto v letošní zprávě neobjeví."

Komisař EU a český vicepremiér se vrátili v debatě ke kapitole o volném pohybu osob, kterou Vladimír Špidla označil za velmi citlivou. Český souhlas s předběžným uzavřením označil Špidla za projev realismu.

"Jistě to není velké vítězství, ale na druhé straně není ani pravda, že by bylo dodatečné vyjednávání neproduktivní: Vždyť na počátku stál požadavek EU na sedm let přechodného období, ale nyní jsou stanoveny dva roky napevno a pak následuje vyhodnocení," řekl Špidla, podle něhož čtyři státy uvedly, že přechodné období vůbec nevyužijí a diskutuje se s dalšími. "Lhůtu přitom plně využijí nanejvýš Spolková republika Německo a Rakousko."

Omezení brzo zmizí

Anna Diamantopulusová, komisařka EU pro sociální politiku, poté Špidlovi řekla, že omezení pohybu pracovních sil není podle zkušeností Řecka a dalších zemí tak dramatické, jak při vyjednávání vypadalo. "Osobně se domnívám, že za tři roky po rozšíření tento problém pomine," řekla Diamantopulusová.

Nově otevřenou kapitolou "vnitro a justice" se oba politici zabývali jen v kontextu celkového vyjednávání. "Ačkoli je to důležité, zvlášť v dnešní situaci ve světě, nepatří podle mne k nejcitlivějším otázkám procesu rozšíření, neboť obě strany se shodují v cílích i prostředcích," řekl Špidla. Větší pozornost věnovali s komisařem Verheugenem schopnosti české ekonomiky absorbovat v budoucnu všechny prostředky, na které by měla ČR po vstupu do EU nárok.

"Když jsme se dotkli potřeby restrukturalizace našeho ocelářského průmyslu, sdělil jsem komisaři zcela zřetelně, že naše hutě se bez státní pomoci neobejdou. Verheugen to plně uznal s tím, že se však ještě musí dále jednat o modalitách," uvedl dále Špidla.

Špidla: V kauze Temelín je EU objektivní

"Nesouhlasím s tvrzeními, jež se občas vyskytují, že máme komisaře Verheugena, pokud jde o proces z Melku, na naší straně," řekl český politik v souvislosti s úlohou Evropské komise v česko-rakouském sporu o elektrárnu Temelín. "Ve skutečnosti plní beze zbytku, čestně a důsledně úlohu zprostředkovatele. Je objektivní a schopný uznat, co ČR vykonala." Verheugen označil na oplátku za férový také přístup Prahy.

Proces z Melku podle Špidly dozrál natolik, že se "dá během týdnů, nikoli měsíců, uzavřít na úrovni předsedy vlády Miloše Zemana a rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela". Vicepremiér si ale není jist, zda to uvolní cestu i k uzavření kapitoly "energetika": Skončí-li proces z Melku podle představ ČR, může se tu negativně odrazit vnitropolitická situace v Rakousku, která je vyhrocená, tvrdí Špidla.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info