Traktory Zetor vyjíždějí do světa
28.03.2006 | Denik.cz
Nová expozice motorové zemědělské techniky předvádí také historické traktory brněnské firmy. Krize je zažehnána. Zetory opět vyjíždějí do světa a objem výroby rok od roku stoupá. Na vývoz směřuje devět desetin produkce. Společnost má za sebou bolestnou restrukturalizaci. Počet jejich zaměstnanců letos stoupne.
Rozjásaný Tonda v montérkách, s rádiovkou na hlavě a s písní na rtech, si to pod chrpově modrým nebem blafá na traktoru a sváží zlaté klasy. I takovou idylku budovatelských časů může návštěvníkům připomenout nová expozice "Jede traktor - sbírka zemědělské techniky", kterou otevřelo Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné.
Kromě historických traktorů, koncentrátů fortelné kovářské práce, předvádí expozice další zemědělskou techniku - od žentourů přes parní stroje až po mlátičky. Celé to doplňují výukové programy, herní konzole a také stáj plastových traktorů pro děti. Ani srp, ani kladivo.
Byl to traktor, který se stal synonymem socialistické industrializace československého venkova. A určitě to byl traktor značky Zetor. Zrodila se v roce 1946 ze spojení první iniciály Zbrojovky Brno a druhé slabiky slova traktor. "Jsem rád, že se naše společnost stala hlavním partnerem takto významné expozice. Mezi vystavenými předměty jsou samozřejmě k vidění také historické modely našich traktorů" řekl k expozici "Jede traktor" ředitel Zetor Trade Lubomír Mikolaj.
Od průkopnických počátků dokázala strojírenská společnost Zetor, které ještě před čtyřmi lety hrozilo zastavení výroby, přežít k současnému 60letému jubileu. Vloni prodala 5751 traktorů, tedy o 332 více než rok předtím. Dosáhla přitom obratu 3,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 14 procent. Úspěšnému roku předcházela restrukturalizace firmy, po které má areál jen třetinu původní plochy socialistického kolosu.
Letos chce firma opustit výrobní areál v brněnských Husovicích a dál vyrábět jen v městské části Líšeň. Má tam kapacity, které umožňují vyrábět 15 tisíc traktorů ročně, zhruba trojnásobek současné výroby. Také proto chce firma letos investovat do technologií více než 200 miliónů korun.
Společnost vyváží na 90 procent své výroby, většinu na trhy Evropské unie. Tak například ze všech traktorů prodaných v Polsku jich nejvíce nese značka Zetor. Podnik vloni zahájil dodávky na deset nových trhů, například do Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Finska nebo Kolumbie. Pokračoval také v dodávkách do Spojených států, kam vloni prodal 752 strojů, výrazně více, než původně čekal. Zetor loni zaměstnával téměř 1100 lidí a letos by chtěl další stovku zaměstnanců přijmout. Také výhled pro letošek vypadá optimisticky: společnost odhaduje, že prodá 6800 strojů a vydělá 167,6 milionu korun.
BOŘEK OTAVA
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



