Těžká cesta polských zemědělců do EU

Přestože je sklizeň jablek v polské Rawě Mazowiecké právě v plném proudu, vzali si někteří farmáři den volna, aby mohli jít do školy. Zde se spolu se zástupci místního úřadu a studenty zemědělství totiž účastní rychlokursu, jehož téma může již za dva roky zcela změnit jejich život - Evropská unie.

"Vládne tu dost strachu a obav. Jen málo lidí ví, co to Evropská unie vlastně je a o co jde," říká Miroslaw Konieczny, který na semináři přednáší. Zemědělcům se snaží vysvětlit plány unie ohledně přijetí nových členů, předvstupní fondy, společnou zemědělskou politiku (CAP), či jak se budou počítat přímé dotace farmářům.

Kursy, kterých po celém Polsku probíhá asi stovka, organizuje nadace pro Rozvoj polského zemědělství. Zároveň ji přitom podporuje tamní vláda a Evropská komise. Ta mimo jiné dohlíží i na to, jak nadace se svým rozpočtem 40 miliard eur vlastně hospodaří.

Seminář se mezitím blíží k dopolední pauze. Farmáři diskutují nad kávou a vznášejí jisté pochybnosti. "Chápu to, ale nevím, do jaké míry to bude fungovat ve skutečnosti. Peníze skončí ve špatných rukou," říká Wladyslaw Dobrowolski, který má hospodářství o 15 hektarech.

Polsko zatím nevypadá na to, že by dokázalo efektivně obhospodařovat ročně čtyři miliardy eur subvencí, které si slibuje od svého vstupu do unie. Dvanáct let po pádu komunismu zemi stále chybí strategie zemědělského rozvoje, která by zaručila spravedlivé rozdělení podpory mezi farmáře.

Zemědělství, kde dnes pracuje celá čtvrtina práceschopného obyvatelstva, se však na HDP země podílí jen sedmi procenty.

Polští farmáři by přitom mohli peníze z unie čerpat již nyní a sice v rámci předvstupních fondů SAPARD. Zatím však jediné země, které se pro tento program kvalifikovaly, jsou Estonsko a Bulharsko.

Polsko ale není jediným opozdilcem. Pozadu je také Maďarsko a další na zemědělství silně orientovaná země, a sice Rumunsko. V Maďarsku je sice už devadesát procent legislativy zemědělství kompatibilní s EU, nicméně dokud nebude vytvořena státní agentura spravující prostředky z fondů a důkladná evidence vlastníků půdy, neuvidí tamní farmáři z fondů ani euro.

Náš severní soused Polsko se však kromě problémů s farmáři musí potýkat také s nesrovnalostmi ve správě peněz. Jen nedávno vyplul na světlo světa skandál úředníka, který pracoval pro tamní agenturu pro obnovu a modernizaci zemědělství. Shodou okolností tento muž po ukončení jednoho z tendrů z komise odešel a založil si firmu, která spolupracuje se společností Hewlett-Packard (HP). Čistě náhodou je samozřejmě HP vítězem onoho tendru.

Ve chvíli, kdy Polsko není schopno obhospodařovat milióny eur, se tedy odborníci ptají, co se stane po jeho vstupu, kdy bude dostávat miliardy.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info