Stromy podél silnic se zatím kácet nebudou
10.03.2009 | Denik.cz
Stromové aleje podél silnic, které měly být podle původního plánu letos zlikvidovány, mají přinejmenším do konce roku vyhráno: kácet se nebudou.
V úterý se na tom dohodli ministři dopravy Petr Bendl (ODS) a životního prostředí Martin Bursík (SZ). Reagovali tak na vlnu protestů, která se rozpoutala poté, co Českáinspekce životního prostředí zveřejnila počet stromů, které mají v Česku do konce tohoto roku zmizet z okrajů silnic. Těch má být více než devět tisíc.
Ministři se také dohodli, že jejich ministerstva do konce roku kompletně zmapují všechny aleje podél silnic, a to jak z hlediska jejich zdravotního stavu, tak z hlediska jejich bezpečnosti a významu pro krajinu.
Zpřísnit by se měl i zákon
Dohodli se také přijetí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která by měla zamezit zbytečnému kácení stromů u silnic. „Dnešní režim, kdy stačí pouhé oznámení o kácení, se změní ve správní řízení. Bude zajištěna účast veřejnosti a zároveň možnost uložit povinnost náhradní výsadby,“ vysvětlil Bursík s tím, že pro povolení kácení by také měla být nutná dohoda mezi orgánem ochrany přírody a silničním správním úřadem.
Dohoda zastavit plošné kácení se však týká jen zhruba dvou tisíc z plánovaných více než devět tisíc stromů připravených k vykácení. P stromů totiž spadá pod Ministerstva dopravy. Ostatní stromy obklopují silnice 2. a 3. třídy a o jejich osudu rozhodují kraje. A zatímco například v Moravskoslezském kraji jsou počty kácených stromů minimální, ve Středočeském kraji má u silnic zmizet na 2 tisíce stromů. Ministr Bend tak vyzval hejtmany, aby se k této výzvě připojili. Jeho slova vyslyšel sociálnědemokratický šéf Asociace krajů Michal Hašek a i on vyzval ostatní sociálnědemokratické hejtmany, aby kácení zastavili.
Ministr dopravy včera zároveň ubezpečil, že stromy by se v žádném případě neměly hromadně kácet z tzv. bezpečnostních důvodů, tedy proto, že v určitém místě dochází kvůli neukázněnosti řidičů k většímu počtu dopravních nehod. Hledat by se mělo jiné řešení, například výrazné označení takového stromu. Bendl navíc upozornil, že ze stromů, které se plánuje stát pokácet, je jen 76 z bezpečnostních důvodů.
Arnika snahu vítá
Snahu ministerstev vítá sdružení Arnika, které proti hromadnému kácení alejí podél silnic dlouhodobě bojuje. „Přestože se dohoda týká jen stromů patřících států, tak už skutečnost, že hejtmany k zastavení kácení vyzvaly dvě ministerstva, má svou váhu a věřím, že hejtmani jejich slova vyslyší,“ uvedla mluvčí Arniky Zora Kasíková. Podle Arniky stromové aleje naopak bezpečnost na vozovkách zvyšují. Kromě toho, že zvyšují životnost silnice a zastiňují je před slunečním žárem, zlepšují také orientace za špatné viditelnosti nebo zmírňují boční vítr.
Další články v kategorii Podnikání
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)
- Firmě Tekoo, která obchoduje s ovocem a zeleninou, klesly tržby a také zisk (15.06.2026)
- Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby a plánuje pořídit novou pražicí linku (11.06.2026)
- FOTO: Trus hlodavců i u rohlíků. Inspekce zavřela večerku v Chocni (09.06.2026)

Tweet



