Stop fúzi vinou chyby v číslech
21.11.2000 | Hospodářské noviny
Valné hromady Vinium Velké Pavlovice a Vína Bzenec zrušily plánované sloučení
Když vyšlo najevo, že v posudcích oceňujících majetek obou firem je chyba, zrušili včera akcionáři fúzi.
Patrick Diviš
Velké Pavlovice, 21.11. 2000
Kuriózní chyba zastavila proces slučování akciových společností Vinium Velké Pavlovice a Víno Bzenec. Stačilo několik nepřesných čísel ve znaleckých posudcích auditorských firem a jeden z hlavních bodů restrukturalizace přední tuzemské vinařské skupiny se nepodaří uskutečnit. Když vyšlo najevo, že se ve znaleckých posudcích oceňujících majetek obou firem objevila chyba, znamenalo to konec jakýmkoliv slučovacím ambicím. Akcionáři proto včera na mimořádných valných hromadách obou firem rozhodli o zrušení fúze. „Vše by bylo numerickou chybou v posudcích zpochybněno,“ vysvětlil generální ředitel Vinia Aleš Doležal. „Škody nejsou velké, jedná se přibližně o půl miliónu korun. Je to spíše nepříjemná záležitost. Ostuda,“ tvrdí Doležal. Nevěřícně kroutí hlavou: „Setkal jsem se s napadením valných hromad drobnými akcionáři, ale tohle je kuriozita. Zatím jsem to nezažil.“
Původní záměry vedení počítaly s tím, že Vinium pohltí svou dceřinou firmu Víno Bzenec, která pak jako právnický subjekt zanikne. Valné hromady obou firem přitom již tento krok koncem září schválily. „Při fúzi jsme kladli důraz na zvýšení efektivity a ziskovosti společností, na nárůst tržního podílu, objemu prodeje a tržeb,“ zdůraznil tehdy přednosti sloučení Aleš Doležal. Fúzi považovali za dobrý krok i experti, když poukazovali na úsporu nákladů. „Místo dvou hlav můžete živit jen jednu. Zúží se řídící aparát,“ uváděl analytik Alexander Tóth z BBG Finance.
Co bude dál, zatím není jisté. Do hry se totiž opět dostaly i dvě dříve zavrhnuté možnosti: prodej Vína Bzenec investorovi nebo jeho likvidace. Ani v případě zániku firmy by však z trhu nezmizely tradiční značky. „Naše rozhodování budeme odvíjet od novely obchodního zákoníku. Pokud znovu přistoupíme k fúzi, tak až v příštím roce,“ doplnil generální ředitel.
Komplikace v podobě rušení již schváleného sloučení navíc přichází v nevhodné době. Vinium se jako druhý největší výrobce tichých vín v České republice snaží dostat po dvou letech hlubokých ztrát do černých čísel a prochází zásadní restrukturalizací.
Plány se zatím krizovému managementu daří plnit a podnik za devět měsíců letošního roku hospodařil s provozním ziskem ve výši 51,8 miliónu korun. „Objem prodeje vzrostl o čtyřicet procent, tržby dokonce o 44 procentních bodů,“ informoval generální ředitel s tím, že společnost předpokládá radikální vzestup. Podle jeho slov pokračuje nejenom restrukturalizace společnosti, ale také změny ve výrobkovém portfoliu. „Naším cílem je posílení rentability. Současně realizujeme další vnitřní organizační a racionalizační opatření,“ řekl Aleš Doležal.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)