Stát zesiluje ochranu trhu s cukrem

Zvyšování cel v případě cukru podporují i soukromí zemědělci, kteří jinak mají k agrární politice vlády ostré výhrady.

Vláda se výrazně snaží zabránit dovozu levnějšího cukru do republiky. Potvrdila to i razantním zvýšením cla na dovoz kakaového prášku s nejméně osmdesátiprocentním podílem cukru.

Protože většina tohoto kakaa přichází do republiky z Evropské unie, předcházela nárůstu cla o 113 procent vyjednávání v Bruselu. "Byla to obtížná diskuse a jakmile teď vyjde zvýšení cla ve sbírce zákonů, bude stejně platit jen 200 dní. Abychom dobu ochrany prodloužili, musíme přesvědčivě prokázat, že import těžce poškozuje naše producenty cukru. Na argumentaci nyní pracují naši odborníci," potvrdil Hugo Roldan z tiskového odboru Ministerstva zemědělství.

Šéfka speciálního cukerného odboru na ministerstvu Eva Divišová naznačuje, proč jsou opatření proti dovozu zboží s vysokým obsahem cukru obtížná. "Evropská unie má celý systém, jímž chrání své podnikatele nejen před importem samotného cukru, ale komplexně také před dovozem cukru v nejrůznějších formách potravin," předesílá Divišová.

"Jistá potíž je v tom, že většina cukru, který nepotřebujeme, k nám nyní přichází právě ze zemí unie, případně z Polska, které je samozřejmě jako my také kandidátskou zemí," dodává. Cukr je jednou z nejbedlivěji sledovaných komodit v rámci agrární politiky unie. Platí pro něj kvotace ještě přísnější než pro mléko . Zřejmě i proto nemá v Česku snaha chránit domácí trh oponenty. S postupem vlády a Ministerstva zemědělství tentokrát souhlasí i Asociace soukromého zemědělství. "Pokud tuším, tak nám unie povolila vyšší ochranu trhu s tím, že po jejím vzoru zavedeme cukerní kvóty," konstatoval Jan Miller z asociace.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info