Stát v sankcích vůči mlékárnám neustoupí
06.09.2000 | Agris
Stát v sankcích vuci mlékárnám neustoupí
Postup Rady Státního fondu tržní regulace (SFTR) vuci mlékárnám, které v lonském roce porušily zásady regulace trhu s mlékem, "není nic nestandardního nebo neco neobvyklého v historii Fondu". Uvedl to na své dnešní tiskové konferenci reditel Fondu Jan Hock. Sankce vuci podnikatelským subjektum podle jeho slov uplatnil stát v minulosti již nekolikrát, a "dusledky byly mnohdy i takové, že vedly k zavrení celého podniku". Fond totiž podle Hocka musí dodržovat zákony, jimiž se jeho chod rídí. "Prostor pro jiné rozhodnutí Fondu není," zduraznil jeho reditel. Naopak nestandardní je podle nej nabídka dotceným subjektum, že mohou na splácení sankcí uzavrít splátkový kalendár, a v takovém prípade na ne bude pohlíženo, jako by mely své závazky ke státu vyrovnány a mohly tedy cerpat státní exportní subvence.
O sankcích, týkající se Jihoceských mlékáren, a.s., Italat CZ, s.r.o., a Orrero, s.r.o. rozhodl Fond na základe nálezu Nejvyššího kontrolního úradu (NKÚ) na svém jednání 29. srpna. Uvedené mlékárny musí podle SFTR vrátit neoprávnene cerpané prostredky a zaplatit smluvní pokutu 0,1 procenta z dlužné cástky za každý den. V prípade jihoceských mlékáren, nejvetšího tuzemského zpracovatele mléka, jde pritom o cástku zhruba 96 milionu korun. K porušení zásad v jejich prípade došlo jednak zaplacením zhruba 20 procent dodaného mléka devet dní po lhute stanovené zásadami, jednak tím, že uvedené mlékárny snížily minimální cenu mléka o 30 haléru, protože od ní odecetly 30 haléru jako náklady za jeho transport od zemedelcu. Generální reditel jihoceských mlékáren Milan Teplý se ale hájí tím, že Fond v lonském roce pravidla regulace casto menil, jeho podnik se navíc neoprávnene nedostal k možnosti státních subvencí na export mlékárenských výrobku do zahranicí ve 3. ctvrtletí a podnik se musel s touto situací vyrovnat. V CR navíc existuje celá rada mlékáren, které zemedelcum platí až za nekolik mesícu a nebo vubec, a nikdo proti nim sankce neuplatnil. "Za daných podmínek jsou nepostižitelní," ríká k tomu námestek ministra zemedelství Antonín Kalina. To proto, že vetšina takových subjektu není úcastníkem regulace domácího trhu - nevyváží své výrobky a necerpají tak státní subvence.
Na stranu Fondem postižených mlékáren se staví jak Ceskomoravský svaz mlékárenský, tak Potravinárská komora CR a nakonec i samotní zemedelci. Podle výkonného reditele mlékárenského svazu Michala Nemce je rozhodnutí státu neadekvátní, podle komory by mely být sankce zrušeny. Predstavitelé mlékarských družstev Jih a Stred, sdružující hlavní dodavatele mlékárny, dokonce vydali prohlášení, podle kterého mají závazky jihoceských mlékáren z kupních smluv o dodávkách mléka vyrovnány, jejich odberatel podmínky stanovené Fondem neporušil a trvají na tom, aby bylo rozhodnutí státu posouzeno nezávislým orgánem.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)