Stát už nebude platit testy BSE
20.12.2001 | Hospodářské noviny
Tři důležité změny související se vstupem do Evropské unie čekají příští rok zemědělce a potravináře.
Ze státních peněz už nebude placeno vyšetřování skotu na nemoc BSE, takzvané "šílenství krav". Řekl to ministr zemědělství Jan Fencl na semináři s agrárními odborníky a politiky. "Testovat se zvířata ovšem budou dál, nemůžeme se chovat jinak než Evropská unie. To znamená, že podnikatelé budou muset náklady na testy promítnout do svých výrobních nákladů," konstatoval ministr. Letos přišla vyšetření zvířat kvůli BSE na nejméně 160 miliónů korun.
Fencl rovněž naznačil, že stát možná vůbec nevyhlásí výkup obilí za pevnou cenu. Byl by to úplný zvrat v dosavadní praxi, kdy státní fond vždy vyhlašoval cenu, za niž obilí koupí, a ta byla signálem pro obchodování na trhu. Letos to však ještě neudělal a zdá se pravděpodobné, že výkupní cenu nevyhlásí ani do příštího léta. Podle informací našeho listu by přitom o možném stanovení cen měla rozhodovat Rada Státního zemědělského intervenčního fondu již dnes.
"Nevylučuji, že vyhlášení ceny oddálíme dlouhodobě až na dobu po sklizni roku 2002," prohlásil však šéf rady Fencl již na úterním semináři. "Faktem je, že vyhlašovat cenu pšenice před sklizní, jak jsme to dělali dosud, by si v Evropské unii nedovolili," konstatoval ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.
Třetím důležitým bodem v příštím roce bude důraz na modernizaci potravinářského oboru. Ministerstvo totiž míní, že zemědělské podniky jsou již na vstup do unie připraveny, pokud jde o produktivitu práce a schopnost vyrovnat se s konkurenčním prostředím. Zato potravináři jsou na tom údajně bledě. "Jen asi čtvrtina zpracovatelů zatím reagovala na nutnost přizpůsobit se podmínkám unie," uvedl Fencl. Jeho náměstek pro ekonomiku Karel Venera potvrdil, že na modernizaci potravinářských firem stát příští rok vyčlení asi 200 miliónů korun.
Pomoc čeká potravinářství i z programu Sapard, jímž má sama Evropská unie finančně podpořit kandidátské země. Na semináři ale zazněla tvrdá kritika vůči unii za to, že spuštění Sapardu má již několikaleté zpoždění. "Uráží mě, jak se k nám Brusel chová. Vidím to jako obrovský projev nedůvěry. Zřejmě se musíme naučit stejné aroganci," řekl prezident Agrární komory Václav Hlaváček.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)