Stát odmítá vzdát se svých lesů
17.12.2001 | Hospodářské noviny
Ročně odevzdá podnik Lesy České republiky do rozpočtu nejméně jednu miliardu korun.
Stát, který vlastní asi polovinu všech lesů v republice, což není v zemích Evropské unie obvyklé, o jejich privatizaci v dohledné době vůbec neuvažuje. Odmítá i záměr většiny krajů, které chtějí, aby na ně byly lesy převedeny. Státu totiž přinášejí velký zisk.
Podle dosavadních vyjádření hejtmanů kraje stojí o lesy rovněž kvůli tomu, že si od hospodaření v nich slibují vylepšení vlastních rozpočtů. "Je pravda, že podnik Lesy České republiky, který státní lesy spravuje, odvádí ročně do rozpočtu přes miliardu korun," připouští náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Pavel Rybníček. Tvrdí ovšem, že privatizace nebo převod na kraje by byl nevhodným zásahem do správné lesnické politiky. "Způsobilo by to obrovské potíže. Některé lesy ziskové jsou, jiné však ne. Můžeme předpokládat, že by kraje chtěly jen ty lukrativní, a ztrátové by nechaly státu," říká Rybníček. Dodává rovněž, že při vzrůstající síle velkých nadnárodních firem by bylo dobré, aby se státní podnik Lesy České republiky nerozdrobil do nějakých krajských firem.
Mluvčí Lesů ČR Jan Řezáč se domnívá, že soukromí vlastníci by se často pokoušeli z lesů získat okamžitý vyšší zisk, a nestarali by se tolik o jejich obnovu. "Roční výnos z hektaru lesa totiž přináší majiteli v průměru jen necelých čtyři sta korun. Kdežto když všechno úplně vytěží a prodá, tak má z hektaru asi 250 tisíc," říká Řezáč. Celková hodnota majetku Lesů ČR přitom podle něj činí 400 až 600 miliard korun. "Právě proto, že jsme tak velcí, stačí nám k zisku jen průměrný výnos," tvrdí.
Kraje ovšem namítají, že nevidí důvod, proč by nemohly být nejméně tak dobrými hospodáři jako stát. K změně dnešního stavu je ovšem třeba nový zákon. Poslanci o jeho podobě však zatím jasno nemají.
"Zdá se mi, že zatím není vhodné státní lesy na kraje převádět," říká člen zemědělského výboru sněmovny Ladislav Skopal (ČSSD). Jeho kolega Jan Grůza (KDU-ČSL) tvrdí, že diskuse na toto téma ve čtyřkoalici teprve začíná. Podle stínového ministra zemědělství Miloslava Kučery (ODS) by pak lesy neměly získat kraje, ale přímo obce nebo soukromníci.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



