Spory o Budvar stále neberou konce
26.10.2001 | Zemské noviny
Spory mezi Budějovickým Budvarem a Budějovickým měšťanským pivovarem, bývalými Jihočeskými pivovary, dokládají podle ředitele Budvaru Jiřího Bočka rozdílnost v přístupu rozvoje sedmisetleté tradice budějovického piva. Oba pivovary od počátku 90. let vedou spory o peníze, pozemky a duševní vlastnictví o ochranné známky. "Zatímco jedna skupina rozvíjí tradici budějovického piva, druhá se řídí tím, že stejně celá záležitost dopadne tak, že Anheuser-Busch získá Budvar, a chce na tom něco vydělat," uvedl ředitel. Dodal, že budějovické pivo je pojem, na jehož tradicích však nelze spát, ale naopak jej nutné je dále rozvíjet. Ředitel Budvaru prohlásil, že cílem spekulativních sporů je snaha privatizovat Budějovický Budvar, spojit ho s Budějovickým měšťanským pivovarem, který vyrábí pivo Samson, a poté sloučené pivovary prodat. Tento cíl měl podle ředitele Budvaru i František Chvalovský, jehož společnost ČAS-FIN ovládala Jihočeské pivovary. "Z průběhu sporu v Německu v roce 1999 je zřejmé, že právní zástupci Jihočeských pivovarů úzce spolupracují s právními zástupci společnosti Anheuser-Busch," poznamenal Boček. Na zadlužené Jihočeské pivo vary, které se na letošní valné hromadě přejmenovaly na Budějovický měšťanský pivovar, podal v září jeden z věřitelů návrh na konkurs. V té době jeho vlastní jmění dosáhlo minusové hodnoty 149 milionů korun. Pivovar je již třetím rokem ve ztrátě. Auditorská zpráva kritizuje, že není věrně zobrazený majetek a vyjadřuje pochybnosti nad tím, zda společnost bude schopná v činnosti dál pokračovat. "Prodej dvou poměrně úspěšných provozů Platan a Regent nedokázal vyřešit situaci a nyní zbývá jen pivovar Samson, jehož ekonomické výsledky jsou neuspokojivé," říkají auditoři. Dodávají, že snahy o rozvoj exportních aktivit skončily neúspěchem. Generální ředitel měšťanského pivovaru Miroslav Leština se tisku zapírá a odmítá odpovídat na jakékoliv dotazy. Budějovický Budvar je na tom lépe. "Za tři čtvrtletí letošního roku jsme dosáhli výnosů přes dvě miliardy korun," uvedl ředitel Boček. "Udržujeme nárůst exportu na naše tradiční trhy, ale snažíme se zvýšit vývoz i do nových teritorií, jako je Irsko, Chorvatsko a Dánsko," dodal.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



