Sporný návrh novely zákona o odpadoch
03.10.2001 | Hospodárske noviny
Nový zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch vstúpil do platnosti 1. júla tohto roku. Tento zákon ustanovuje inštitút recyklačného fondu (RF), ktorý má byť prvým neštátnym fondom, pretože ho nebude spravovať štát, ale zástupcovia subjektov prispievajúcich do tohto fondu. Práve tento inštitút však vyvoláva množstvo nesúhlasných reakcií predovšetkým zo strany recyklačných firiem, ale aj dovozcov a výrobcov komodít, za ktoré treba odvádzať platby do RF. Fond by mal začať fungovať od 1. januára 2002, už teraz je však v legislatívnom procese návrh novely zákona o odpadoch poslankyne Márie Angelovičovej, ktorý by mal tento inštitút upraviť.
Ministerstvo životného prostredia s touto novelou nesúhlasí a Legislatívna rada vlády ju prerokovala bez odporúčania na schválenie alebo zamietnutie. Bude teda záležať na vláde, ako sa rozhodne. Predseda Výboru Národnej rady SR pre životné prostredie a ochranu prírody Ladislav Ambróš povedal, že nemôže súhlasiť s návrhom, podľa ktorého by v Správnej rade RF mali sedieť zástupcovia tých, ktorí budú z fondu čerpať. Takisto nemožno podľa neho meniť zákon len kvôli tomu, že jeho dikcia nevyhovuje predstaviteľom dvoch priemyselných odvetví. Návrh zástupcov automobilového priemyslu na zavedenie iba jednej platby za celé auto je v rozpore s filozofiou zákona, zdôraznil L. Ambróš a dodal, že autobatérie, pneumatiky a olej sú samostatné komodity a v každom aute ich počas životnosti niekoľkokrát vymenia, preto aj platby za tieto komodity musia byť oddelené od poplatku za auto.
Podľa L. Ambróša podnikatelia stále nevedia využívať otázku ochrany životného prostredia vo svoj prospech. V rozvinutých krajinách je samozrejmosťou, že výrobca pri kúpe nového auta, televízora alebo batérie odoberie svoj starý výrobok a zabezpečí jeho bezpečnú likvidáciu. Do nového zákona o odpadoch sa však nedostala povinnosť výrobcov zabezpečovať aj spätný odber a likvidáciu svojich starých výrobkov, ako je to napríklad v Českej republike. To je však podľa L. Ambróša pochopiteľné, pretože návrh zákona o odpadoch pripomienkovali aj výrobcovia a dovozcovia, ktorí s takýmto ustanovením nesúhlasili.
Další články v kategorii Podnikání
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



